Zjesz śniadanie, a za chwilę czujesz głód, szukasz czegoś do przekąszenia, łapiesz wszystko co masz pod ręką?

Powiedzmy, że budzisz się z rana, pijesz filiżankę kawy z łyżeczką cukru, zjadasz miskę płatków kukurydzianych na niskotłuszczowym mleku.

Fot. Muffinki śniadaniowe - przepis poniżej

Takie śniadanie daje kofeinę, glukozę, błonnik rozpuszczalny, laktozę i troszkę witamin. Witaminy A i D to witaminy rozpuszczalne w tłuszczu, a więc w mleku i produktach całkiem odtłuszczonych po prostu ich nie ma. 

Taki zestaw przede wszystkim obfituje w cukier. Poziom cukru we krwi wzrasta po jedzeniu. Posiłek bogaty w proste węglowodany jest łatwy do strawienia. Zwiększenie energii, jakie daje twojemu ciału, jest krótkotrwałe. 

Zalanie płatków kukurydzianych mlekiem czy wrzucenie kawałka chleba do tostera i posmarowanie go masłem może być szybkim, łatwym śniadaniem. Jednak prawdopodobnie znów będziesz głodny za 45 minut. Pieczywo tostowe zawiera bardzo mało błonnika i nie zawiera białka .

Po spożyciu pokarmów bogatych w błonnik czujesz się pełny, ponieważ błonnik rozszerza się w żołądku i dłużej trwa jego podróż do jelit. Dużo błonnika pokarmowego zawierają otręby i produkty zbożowe otrzymywane z całego ziarna, nasiona roślin strączkowych, kapusta, sałata, papryka i suszone owoce. 

Jeśli nie potrafisz rozstać się z pieczywem tostowym i pszennym potraktuj je lepiej jako dodatek do bardziej obfitego śniadania, takiego jak omlet z warzywami, lub posmaruj go bogatym w białko masłem orzechowym (z bananem smakuje wyśmienicie), czy twarożkiem z rzodkiewką i szczypiorkiem. 

Białko odgrywa dużą rolę w tym, jak się czujesz . Odpowiednie spożycie białka może pomóc ograniczyć apetyt. Dlatego upewnij się, że spożywasz dużo tego makroskładnika podczas śniadania. 

Dużo białka zawierają tez produkty mleczne. Nie zapomnij dodać do nich warzywa np. sałaty, pomidora, paprykę czy ogórka świeżego lub kwaszonego (w zależności od sezonu). Wybieraj warzywa sezonowe.

Wybór opcji o niskiej zawartości cukru z wysoką zawartością białka i błonnika, pomoże ci poczuć się sytym aż do obiadu, zapobiegając niepotrzebnym przekąskom.

Co powiesz na "MUFFINKI ŚNIADANIOWE"? Możesz przygotować je wieczorem.



Muffinki śniadaniowe 
  • 250-300 ml mleka
  • 2 jaja
  • szczypta soli
  • 50 ml oleju z suszonych pomidorów
Jajka z solą ubijamy, dodajemy olej z suszonych pomidorów oraz mleko. Miksujemy. Dodajemy MiX 1. 
Łączymy ze sobą - MIX 1:
  • 100 g mąki pszennej pełnoziarnistej 
  • 80 g płatków owsianych
  • 100 g mąki ryżowej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Mieszamy. Następnie dodajemy MiX 2. 
Łączymy ze sobą  - MIX 2:
  • 1 ząbek czosnku (drobno posiekany)
  • nasiona: siemię lniane, sezam, pestki słonecznika...
  • koperek lub natka pietruszki - do posypania
oraz pokrojone w kostkę (wielkości zielonego groszku):
  • 100 g twardego sera żółtego 
  • 200 g szynki 
  • 100 g mieszanki: suszonych pomidorów, marynowanej papryki (lub innych marynat), groszku zielonego (możesz dodać dowolne składniki - twoje ulubione)
Mieszamy. Jeśli ciasto jest zbyt gęste, dodajemy więcej mleka.
Ciastem wypełniamy foremki (papilotki do muffinek) do 3/4 wysokości i wkładamy je do piekarnika nagrzanego do 160-170°C (termoobieg) na 25-30 minut.
Wyjmujemy z piekarnika, pozostawiamy do lekkiego przestudzenia. 
Jeszcze ciepłe świetnie smakują z marynowaną lub świeżą papryką, sosem pomidorowym lub czosnkowym. Idealnie nadają się na drugie śniadanie do szkoły lub do pracy. Nie zapomnij o warzywie.

Blog dla wszystkich, którzy kochają ZDROWE JEDZENIE, poszukują ZDROWYCH ZAMIENNIKÓW różnych produktów, myślą EKOLOGICZNIE i EKONOMICZNIE.