ALTERNATYWY dla cukru białego, cz. 6.3 - Wypełniacze w stewii

Stewia nie powoduje żadnych skutków ubocznych, jeśli przestrzegane są zalecane dawki. Jest to bezpieczny suplement dla zdrowia. Jednak podczas dodawania szkodliwych dodatków lub składników mogą pojawić się skutki uboczne.



Fakty na temat stewii:

  • Stevia jest uprawiana głównie w Brazylii, Paragwaju, Japonii i Chinach.
  • Naturalny słodzik smakuje 200 do 300 razy słodszy niż cukier stołowy.
  • Stewię można zaklasyfikować jako „zero kalorii”, ponieważ kalorie na porcję są tak niskie.
  • Wykazuje potencjalne korzyści zdrowotne jako zdrowa alternatywa dla cukru dla osób chorych na cukrzycę.
  • Stewia i erytrytol, nie wydają się stanowić żadnego zagrożenia dla zdrowia, gdy są stosowane z umiarem.
  • Stevia to suplement pozwalający cieszyć się smakiem niektórych potraw lub napojów, jednocześnie szanując nasze zdrowie. W rzeczywistości nie konsumujemy samej rośliny, ale ekstrahowany z niej związek chemiczny, zwany glikozydem stewiolowym.
  • Patrząc na listę składników, bardzo ważne jest sprawdzenie, czy produkt zawiera dodatki chemiczne lub konserwujące. 
  • 100% proszek stewii istnieje (sprzedawany na niektórych stronach), ale nie jest łatwo go dozować bo konieczne jest dodanie 200 razy mniej niż cukru. Niezbyt praktyczne, gdy słodzisz kawę! To wyjaśnia, dlaczego marki sprzedawane w supermarketach zawierają te słynne środki wypełniające w swoich produktach.



Poziom szkodliwości wypełniaczy: nieszkodliwy - uznany za bezpieczny, podejrzany, niebezpieczny, zalecana ostrożność


Jeśli zdecydowałeś się na stewię jako alternatywę dla cukru musisz poznać jej wypełniacze:



  • Dekstroza (cukier prosty, działający podobnie jak glukoza)
Dekstoza zwiększa bilans energetyczny organizmu, jest słodzikiem, który również pochodzi z genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy i ma długi, skomplikowany proces produkcji, podobnie jak erytrytol.

  • Mannitol - E421 (alkohol cukrowy / poliol) 
Alkohole cukrowe są naturalnie wytwarzane w różnych roślinach w wyniku fotosyntezy. Mannitol występuje naturalnie  w grzybach, algach morskich, truskawkach, selerze, cebuli, dyniachW Chinach mannitol można wytwarzać z wodorostów morskichMannitol jako dodatek do żywności jest  częściowo sztucznie wytwarzany  przez dodanie wodoru do fruktozy, która pochodzi ze skrobi (kukurydzy, pszenicy lub tapioki)Przed konwersją do mannitolu fruktoza jest przekształcana w  mannozę , od której mannitol ma swoją nazwę. Najczęściej stosuje się je w gumach do żucia, zarówno jako słodzik, jak i jako proszek, aby zapobiec przywieraniu kawałków gumy do opakowania i maszyn. Mannitol jest również przydatnym składnikiem w polewie czekoladowej do lodów i słodyczy ze względu na wysoką temperaturę topnienia i zachowanie koloru w wysokich temperaturach. Jest o  połowę  słodszy od cukru i ma około  60% mniej kalorii na gram (1,6  kalorii  dla  mannitolu w  porównaniu do 4  kalorii  dla cukru). Przy spożywaniu w nadmiernych ilościach niektóre alkohole cukrowe (np. mannitol i sorbitol) mogą powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w tym gazy, wzdęcia i biegunkę. Takie objawy następują jednak dopiero po spożyciu ok. 25 gramów mannitolu jednorazowo, czyli bardzo dużej ilości. Mannitol jest lekiem moczopędnym. Choć mannitol jest często stosowany przez osoby dbające o linię i o własne zdrowie, do jego stosowania powinny ostrożnie podchodzić kobiety w ciąży, karmiące i osoby chore na cukrzycę.

  • Gliceryna - E422 (inna nazwa glicerol)
Gliceryna jest płynem często znajdowanym w bezalkoholowych płynnych produktach stewii. Pochodzi z owoców i warzyw i nie podnosi indeksu glikemicznego. Ma również słodki smak. Jest substancją nietoksyczną, nie drażniącą, a co za tym idzie, całkowicie bezpieczną dla organizmu. Należy jednak mieć na uwadze, że pomimo braku ustalonej dopuszczalnej dziennej dawki, konsumpcja glicerolu w znacznej ilości, może wiązać się z wystąpieniem objawów niepożądanych (nudności, dyskomfort jelitowy oraz bóle głowy). Gliceryna zawiera nieco więcej kalorii 432 kcal/100 g niż cukier 400 kcal/100 g i stanowi ok. 60% słodyczy względem sacharozy. Podobnie, jak w przypadku alkoholi cukrowych, spożywanie dużej ilości gliceryny może powodować efekt przeczyszczający.

  • Izomalt - E953 
Stosowany sam, stanowi 45% do 65% słodyczy, która byłaby wynikiem tej samej ilości sacharozy. Izomalt jest często stosowany w połączeniu z intensywnymi środkami słodzącymi. Izomalt nadaje produktom objętości, konsystencji i łagodnej słodyczy, podczas gdy intensywny środek słodzący podnosi poziom słodkości do poziomu, jaki byłby, gdyby zastosowano cukier. Dodatkową zaletą takiego łączonego zastosowania jest to, że izomalt ma tendencję do maskowania gorzkiego posmaku niektórych intensywnych substancji słodzących. Synergistyczne efekty w sile słodzenia występują, gdy izomalt jest łączony z intensywnymi środkami słodzącymi lub innymi środkami zapewniającymi objętość.

  • Maltodekstryna 
Mieszanina poli- i oligosacharydów, ma lekko słodki smak, pełni rolę zagęszczacza. Jest obojętna dla zdrowia, ale ma wysoki indeks glikemiczny, co oznacza, że w krótkim czasie po jej spożyciu następuje wzrost poziomu glukozy we krwi. Maltodekstryna bywa stosowana jako nośnik aromatów i witamin, np. w przypadku żywności dla dzieci. Możliwe jest wytwarzanie maltodekstryny z dowolnego pokarmu skrobiowego, w tym kukurydzy, ziemniaków, pszenicy, tapioki lub ryżu. Maltodekstryna nie ma wartości odżywczych. Jest to jednak bardzo łatwy do strawienia węglowodan i może szybko dostarczać energię. Z tego powodu producenci dodają ten proszek do wielu napojów sportowych i przekąsek. Maltodekstryna ma jeszcze wyższy indeks glikemiczny (GI) niż cukier stołowy. Oznacza to, że maltodekstryna może powodować gwałtowny wzrost lub wzrost poziomu cukru we krwi krótko po zjedzeniu zawierających go pokarmów. Dowody sugerują, że maltodekstryna może wpływać na równowagę bakterii jelitowych, które odgrywają ważną rolę w zdrowiu ludzi. Głównymi źródłami maltodekstryny będą kukurydza, ryż i ziemniak, ale producenci mogą czasami używać pszenicy. Osoby z celiakią lub nietolerancją glutenu powinny mieć świadomość, że chociaż proces produkcji usunie większość składników białkowych, maltodekstryna pochodząca z pszenicy może nadal zawierać gluten. Kukurydza GM, która jest organizmem zmodyfikowanym genetycznie (GMO), jest powszechnym źródłem maltodekstryny.

  • Inulina 
Inulina jest jednym z najbezpieczniejszych dodatków. Nie pozwól jednak, aby część roślinna oszukała Cię, że jest to dla Ciebie zdrowe. Chociaż jest dobrym źródłem błonnika, nie przypomina brokułów    ani jarmużu, niezależnie od tego, jak jest na bazie warzyw. Inulinę powiązano również z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak wzdęcia, gaz i ogólne zaburzenia trawienne.

  • Węglan sodu E-500 - 
Węglan sodu stosowany jako substancja  przeciwzbrylająca, spulchniająca, stabilizująca oraz regulator kwasowości. Dzięki dużej zawartości reaktywnego dwutlenku węgla służy do spulchnienia produktu oraz utrzymania odpowiedniego pH. Węglan sodu jest uznany za substancję bezpieczną, jednak jak wszystko w nadmiarze może zaszkodzić i wywołać skutki uboczne, tj. wymioty czy biegunkę. Częste spożywanie produktów z dodatkiem węglanu sodu może doprowadzić do uszkodzenia nerek bądź nadmiernej produkcji soku żołądkowego. Produkowany z wody morskiej lub soli. Co ciekawe, możesz również zrobić węglan sodu z sody oczyszczonej, piekąc ją w piekarniku.

  • Kwas winowy E 334 (regulator kwasowości) 
Naturalny kwas występujący w wielu owocach, głównie w winogronach. Na skalę rynkową produkowany z odpadów powstałych w produkcji wina (np. skórki winogron). Regulator kwasowości i wzmacniacz aromatów owocowych. Stabilizator barwy w owocach i produktach owocowych. Nie jest metabolizowany przez organizm, jest wydalany wraz z moczem bez żadnych efektów ubocznych. 

  • Stearynian magnezu/ sól magnezowa kwasów tłuszczowych / kwas stearynowy E572 (substancja przeciwzbrylająca) 
Występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych: głównie w tłuszczach zwierzęcych (np. wołowinie) i olejach roślinnych (np. oliwie z oliwek i oleju kokosowym) oraz w kakao, siemieniu lnianym, jajach, orzechach czy łososiu. Stearynian magnezu występuje także pod nazwą „sól magnezowa kwasów tłuszczowych”. Znany jest z właściwości wiążących, dlatego używany jest do formowania tabletek. Stearynian wpływa na tempo rozpuszczania się tabletki.

  • Sorbinian potasu E202 
Sorbinian potasu jest konserwantem chroniącym żywność przed rozwojem pleśni i drożdży. W związku z tym, że jest metabolizowany w organizmie człowieka analogicznie do kwasów tłuszczowych, uważany jest za nietoksyczny, co potwierdzają      badania naukowe. jest używany do konserwowania produktów spożywczych, takich jak sery, margaryny, wino, jogurty suszone i wędzone mięso, cydr, napoje oraz wypieki, w których hamuje wzrost drożdży i pleśni. Dodawany jest także do wielu suszonych owoców.

  • Cytrynian sodu / sól sodowa kwasu cytrynowego E331 (regulator kwasowości) 
Cytrynian sodu pełni rolę konserwantu i emulgatora żywności. Cytrynian sodu uznany jest za bezpieczną substancję w dawkach stosowanych w przemyśle spożywczym. Nie wchłania się w układzie pokarmowym i jest wydalany z moczem, dzięki czemu nie zalega w naszym organizmie. Sól ta dodawana jest również do produktów przeznaczonych dla niemowląt, co świadczy o jej bezpieczeństwie.

  • l-leucyna E322
Nie trzeba się jej obawiać jako dodatku do żywności, ponieważ wykazuje pozytywne działanie zdrowotne. Występuje w sosach, majonezach.


Przeczytaj również:
ALTERNATYWY dla cukru białego, cz. 6.1 - STEWIA (glikozydy stewiolowe)


Może zainteresuje Cię też:

NIE WYRZUCAJ - ZRÓB SOBIE DOMOWE SPA
Zbyt dużo naszego jedzenia trafia do kosza, ale co by było, gdybyś zamiast tego mógł wykorzystać odpady jako część swojej rutyny pielęgnacyjnej? Mam przepisy na kompletne domowe SPA. Czytaj dalej...

JAK ZROBIĆ MASKĘ NA TWARZ W DOMU?
Po peelingu twarzy pielęgnuj skórę maską. Używaj również masek - poduszek specjalnie zaprojektowanych dla oczu. Obecnie przez Internet można kupić dowolne kosmetyki. A może Twój kosmetolog ma świetne kosmetyki? Skontaktuj się z nią i omów, jak możesz bezpiecznie wypłacić środki. Czytaj dalej...


Przeczytaj również:

ĆWICZENIA - JAK POZBYĆ SIĘ DRUGIEGO PODBRÓDKA
Podwójny podbródek zniknie na zawsze, o ile będziesz wystarczająco zdeterminowany i wymagający. Te ćwiczenia są niezwykle przydatne dla wszystkich grup mięśni twarzy. Trenując możesz osiągnąć doskonałą elastyczność skóry bez interwencji chirurgii plastycznej. Czytaj dalej...

JAK POZBYĆ SIĘ DRUGIEGO PODBRÓDKA?
Podwójny podbródek z pewnością nie zdobi żadnej twarzy. Nawet jeśli dana osoba nie ma nadwagi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że z czasem może rozwinąć podwójny podbródek. ...Czytaj dalej...


Blog dla wszystkich, którzy kochają ZDROWE JEDZENIE, poszukują ZDROWYCH ZAMIENNIKÓW różnych produktów, myślą EKOLOGICZNIE i EKONOMICZNIE.