ALTERNATYWY dla cukru białego, cz. 5 - Erytrytol? Co to jest?

Jest naturalny, nie ma posmaku stewii ani skutków ubocznych dla przewodu pokarmowego tak jak ksylitol, smakuje prawie tak jak cukier, ma bardzo mało kalorii, na dodatek ma bardzo niski indeks glikemiczny – bliski zeru. Czy na pewno jest taki wspaniały?

Erytrytol zamiast cukru? Czy na pewno to dobry wybór?
Muffinki bananowe

Gdy cukier stał się „diabłem” stojącym za wieloma problemami zdrowotnymi, ludzie dbający o zdrowie zaczęli poszukiwać innych naturalnych alternatyw dla cukru.

Erytrytol można spotkać również pod nazwami erytryt, erytrol. Jako alternatywa dla cukru stosowany jest od lat 90. XX wieku. Można go znaleźć z innymi substytutami cukru, np. ze stewią.  


Z czego otrzymuje się erytrytol?

Erytrytol występuje naturalnie w niektórych owocach i produktach fermentowanych takich jak wino, jak również w pyłkach kwiatów, grzybach, owocach morza, porostach i algach morskichPodstawowymi substratami wykorzystywanymi w procesie biosyntezy erytrytolu przez drożdże są glukoza, fruktoza, sacharoza lub hydrolizaty skrobiowe. 

Erytrytol tak jak ksylitol, sorbitol i maltitol należy do grupy alkoholi cukrowych

Alkohole cukrowe nie metabolizują się one w organizmie, więc nie powodują wzrostu poziomu insuliny, gdy dostaną się do krwioobiegu (co prowadzi do wysokiego poziomu cukru), ani nie karmią szkodliwych bakterii w jamie ustnej i jelitach. Po przejściu przez układ trawienny i krwiobieg są wydalane z moczem w prawie całkowicie nieprzetworzonym stanie, nie powodując żadnych szkód. 

Erytrytol jest mniejszą cząsteczką niż ksylitol, co może wyjaśniać, dlaczego powoduje mniej problemów niż ksylitol.


Czym erytrytol różni się od innych alkoholi cukrowych oraz cukru stołowego?

  • zawiera mniej kalorii - 20 kcal/100 g (dla porównania ksylitol 240 kcal/100 g, cukier stołowy 400 kcal/100 g);
  • ma zerowy indeks glikemiczny (ksylitol -7, cukier stołowy - 68);
  • nie fermentuje w jelitach, dzięki czemu nie wywołuje wzdęć, biegunek ani innych dolegliwości układu pokarmowego (ksylitol niezaabsorbowany jest fermentowany w jelicie grubym i wydalany);
  • nie jest metabolizowany przez ludzki organizm - jest z niego wydalany w niezmienionej formie wraz z moczem (ksylitol jest częściowo wchłaniany przez organizm i następnie albo metabolizowany (głównie przez niezależne od insuliny mechanizmy), albo wydalany z moczem / sacharoza jest trawiona i wchłaniana już w jamie ustnej, z tego powodu bardzo szybko podnosi poziom glukozy we krwi); 
  • poziom słodkości w w odniesieniu do cukru stołowego - 0,6-0,7 oznacza to, że 1 łyżeczka cukru stołowego lub ksylitolu (4-5 g) = 1,5 łyżeczki erytrytolu (7-7,5 g). Ponieważ sam w sobie nie jest bardzo słodki, często miesza się go z innym środkiem słodzącym, np ze stewią.

Czy w takim razie erytrytol jest bezpieczny?

Bezpieczeństwo erytrytolu budzi kontrowersje z wielu powodów:

  • Gdy jest stosowany, jako składnik, zwykle stosujemy jego znacznie wyższą dawkę niż dawka występująca w naturze.
  • Badania toksykologiczne prowadzone są głównie na zdrowych ludziach lub zwierzętach, co oznacza, że ​​nadal mogą być szkodliwe dla osób z przewlekłymi problemami zdrowotnymi.
  • Istnieją obawy, że jest to sfermentowany produkt na bazie ziarna, a także potencjał genetycznej modyfikacji niektórych produktów na rynku.

W badaniach toksykologicznych nie stwierdzono działań niepożądanych u myszy, zdrowych osób i diabetyków (z wyjątkiem bardzo dużych dawek na pusty żołądek). W rzeczywistości wysoki procent jest szybko wchłaniany w jelicie górnym i przechodzi przez nasz system w niezmienionej postaci, a około 90% jest wydalane z moczem.

Erytrytol można bezpiecznie spożywać w umiarkowanych ilościach. Skutki uboczne erytrytolu mogą pojawić się u niektórych osób, gdy spożywają ten środek słodzący w nadmiernych ilościach. Mogą obejmować biegunkę, ból głowy i ból brzucha. 


Pamiętaj!!!

  • Podczas pierwszego spożywania użyj tylko niewielkiej ilości erytrytolu. W ten sposób możesz wyeliminować alergię lub reakcję negatywną, zanim stanie się poważna (dotyczy to również wszystkich innych produktów spożywanych pierwszy raz).
  • Uzależnienie od słodkiego smaku można zmniejszyć, wprowadzając w życie małe, ale konsekwentne zmiany. Zmniejszaj systematycznie ilość spożywanego cukru oraz jego zamienników :)


Przeczytaj również:


Artykuły na blogu "Alternatywy kulinarne Justyny" mają charakter wyłącznie informacyjno-poglądowy.  Zamieszczone tu materiały są zbiorem informacji z różnych źródeł.

Blog dla wszystkich, którzy kochają ZDROWE JEDZENIE, poszukują ZDROWYCH ZAMIENNIKÓW różnych produktów, myślą EKOLOGICZNIE i EKONOMICZNIE.