ALTERNATYWY dla cukru białego, cz. 1 - Cukier biały czy brązowy?

Cukier brązowy uważany jest za produkt ekskluzywny oraz „zdrowszy” od białego. Jednak czy słusznie?



Cukier biały - buraczany (sacharoza) produkowany  jest z buraka cukrowego.
Nie posiada praktycznie żadnych wartości odżywczych poza sacharozą, gdyż jest rafinowany. 

Cukier brązowy trzcinowy (sacharoza) wytwarzany z trzciny cukrowej, którą poddaje się podobnym procesom, co buraka cukrowego. Brązowy cukier trzcinowy nie jest rafinowany. Ostatecznym produktem, po krystalizacji, wirowaniu, myciu oraz suszeniu, jest ten sam produkt – sacharoza.


Brązowy kolor cukru trzcinowego to zasługa melasy. 

Melasa jest albo produktem ubocznym powstałym w procesie wytwarzania cukru z buraków (melasa buraczana) lub trzciny cukrowej (melasa trzcinowa). 
Obok melasy w cukrze trzcinowym znajdują się różne wartości odżywcze, jak choćby żelazo, magnez, potas czy wapń. Jednak wymienione minerały obecne są w nim w śladowych ilościach. Biorąc pod uwagę ilość spożywanego cukru, to nie mają większego wpływu na dietę. 

Cukier brązowy to często rafinowany cukier buraczany zabarwiony karmelem pod nazwą „cukier brązowy”!!! Często mylony z cukrem trzcinowym!!! CZYTAJ ETYKIETY!!!

Do trawienia sacharozy nie są potrzebne enzymy trawienne, gdyż w reakcji z wodą (hydrolizie) łatwo rozpada się na cukry proste - glukozę i fruktozę (już w ustach w połączeniu ze śliną). 

Spożywanie sacharozy powoduje szybki wzrost poziomu glukozy we krwi.

Otrzymujemy w ten sposób „szybki zastrzyk energii”. Jednak energia ta szybko spada, a z nią pogarsza się koncentracja oraz procesy myślowe.

  • Cukry biały i brązowy stosuje się podobnie. 
  • Brązowy cukier zawiera melasę, która ma wpływ na smak i kolor otrzymanego dania. 
  • Melasa w brązowym cukrze zatrzymuje wilgoć, więc użycie go spowoduje, że wypieki będą bardziej miękkie, ale gęstsze. 
  • Zamiana białego cukru na brązowy cukier w przepisach wpłynie na kolor żywności, dając lekki karmel lub brązowy odcień. 
  • Pieczenie z białym cukrem spowoduje jaśniejszy kolor produktu. 
  • Cukier trzcinowy nadaje kolor produktom karmelizowanym i pieczonym, a także zapobiega utracie koloru przez owoce. 
  • Cukier trzcinowy pełni również funkcję dekoracyjną - nadaje połysk żywności, np. cebuli, służy do produkcji glazur i różnego rodzaju ozdób w cukiernictwie. 
  • Zatem cokolwiek wybierzesz, będzie zależeć od pożądanego efektu końcowego.

Czym jeszcze różnią się od siebie cukry biały i brązowy oraz jakie są ich podobieństwa? Tabela porównawcza.
cukier biały, cukier brązowy, alternatywy, sacharoza, kuchnia, zamiennik cukru, zdrowie, zdrowe cukry, zdrowy cukier, cukier trzcinowy, cukier buraczany, melasa, słodzenie, kawa, herbata, ciasta, słodycze, czym słodzić?, co zamiast cukru

Artykuły na blogu "Alternatywy kulinarne Justyny" mają charakter wyłącznie informacyjno-poglądowy. Zamieszczone tu materiały są zbiorem informacji z różnych źródeł.rowy cukier, cukier trzcinowy, cukier buraczany, melasa, słodzenie, kawa, herbata, ciasta, słodycze, czym słodzić?, co zamiast cukru

Blog dla wszystkich, którzy kochają ZDROWE JEDZENIE, poszukują ZDROWYCH ZAMIENNIKÓW różnych produktów, myślą EKOLOGICZNIE i EKONOMICZNIE.