Zapewne znasz takie zioła jak tymianek, bazylia, pietruszka, oregano, mięta, melisa oraz wszystkie inne mniej lub bardziej popularne. Ale może nie do końca wiesz, jak je używać, jak najlepiej je wykorzystać podczas gotowania i w ogóle dlaczego warto po nie sięgać?
Czy wyobrażasz sobie sałatkę pomidor / mozzarella bez bazylii lub młode ziemniaki bez koperku? Zioła nadają potrawom smak, kolor i zapach.
Świeże zioła dodadzą potrawom więcej smaku i różnorodności. Pesto bazyliowe może zmienić nawet zwykłą porcję makaronu w świąteczny posiłek, a lubczyk przeniesie rosół na nowy poziom. Kiedy używasz ziół, potrawy potrzebują mniej soli. Smak drobno posiekanych świeżych ziół można złagodzić olejem lub czymś kwaśnym, takim jak sok z cytryny i ocet.
Zioła należy stosować odważnie i kreatywnie. Często jedno zioło można zastąpić innym, a dzięki niemu można uzyskać zupełnie nowy smak znanej ulubionej potrawy. Świeże zioła sprawiają, że gotowanie jest przyjemniejsze i bardziej urozmaicone. Każdy miesiąc w roku ma swoje sezonowe zioła, które warto mieć pod ręką.
- Świeże zioła należy posiekać tuż przed samym użyciem. Smak można dodatkowo wzmocnić dodając olej, sok z cytryny lub ocet winny.
- Suszone zioła często nadają najlepszy smak dopiero po krótkim gotowaniu.
- Łagodne zioła, takie jak melisa, szczypiorek czy pietruszka można stosować obficie i odważniej mieszać.
- Silniejsze zioła, takie jak szałwia, rozmaryn i tymianek, świetnie nadają się do duszonych potraw, zup czy marynat.
- Łyżka świeżych ziół odpowiada średniej łyżeczce suszonych ziół.
Świeże zioła mogą zmienić danie z dobrego na naprawdę bardzo dobre.
Zarówno słodka, jak i pikantna kuchnia może skorzystać na bukiecie ziół. Przy okazji zastanów się nad ograniczeniem soli.
Jedzenie bez soli nie oznacza bez smaku – wręcz przeciwnie! Przyprawa w postaci ziół bez dodatku soli w naturalny i mocniejszy sposób podkreśla charakterystyczny smak potraw.
Dlaczego mniej soli?
Nadmierne spożycie soli nie jest dla Ciebie dobre: w organizmie gromadzi się płyn, nerki stają się obciążone, a ciśnienie krwi wzrasta, powodując choroby układu krążenia.
Zgodnie z rekomendacjami Norm Żywienia IŻŻ spożycie soli nie powinno przekraczać 5-6 g/dobę (1 płaska łyżeczka od herbaty). W Polsce spożycie soli przekracza 2-krotnie zalecane normy.
Większość gotowych produktów spożywczych zawiera ukrytą sól. Powinieneś więc zwracać uwagę na własne wybory - i nie dodawać niepotrzebnej soli do jedzenia.
Zamiast soli używaj ziół, pieprzu lub innych przypraw. Wiele mieszanek przypraw nie zawiera soli , poszukaj a na pewno znajdziesz swoje ulubione aromatyczne alternatywy. Możesz też sam eksperymentować z ziołami, które znasz lub chcesz poznać.
Oprócz tych najpospolitszych, takich jak pietruszka i bazylia, jest mnóstwo fantastycznych ziół, które w końcu powinieneś użyć w kuchni. Niektóre można znaleźć w supermarkecie, a inne w sklepie ogrodniczym.
Zioła są naprawdę pyszne w różnych gorących daniach, świeżych sałatkach, a także w pesto czy salsie. Do salsy pomidorowej wykorzystaj między innymi pietruszkę, koperek i miętę.
Ogólnie rzecz biorąc, mały łyk świeżych ziół może być odpowiedzią, gdy myślisz, że w jedzeniu brakuje delikatnego, wyrafinowanego i subtelnego elementu. Innym razem może być potrzebnych więcej garści. Wypróbuj siebie i nie daj się ograniczać tym, czego „normalnie” używasz w danym przepisie. Na przykład pesto jest zwykle robione z bazylią, ale możesz spróbować zastąpić bazylię dymką lub oregano. Można też mieszać zioła podczas robienia pesto. Do pesto nadają się tylko zioła o miękkich liściach.
Do domowego świeżego twarogu dobrze jest dodać różne zioła, za każdym razem możesz zainspirować się innymi ekscytującymi kombinacjami smaków. Zamiast soli dodaj do twarogu odrobinę gałki muszkatołowej.
Zasadniczo nie wszystkie zioła nadają się jednakowo do wszystkich potraw. Zawsze musi być jednak miejsce na zabawę i eksperymenty. Jest to również kwestia gustu i przyjemności. Dlatego po prostu przygotuj się na ogólne wskazówki i wykorzystaj je jako inspirację.
Poznaj również efekty zdrowotne ziół.
Ale masa informacji, o których nie miałam pojęcia w kwestii ziół! Wow, naprawdę bardzo przydatne. U mnie jeśli chodzi o sól to było bardzo dobrze. Nawet jej wcale nie uzywałam, a tu trach gdzieś zaczęłam więcej i więcej ale po Twoim wpisie postaram sie znów tą ilosć zredukować stopniowo. Pozdrawiam cieplutko- Gabrysiowa Mama!
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę, że przypomniałam Ci o czymś😊 Mam nadzieję, że uda Ci się wrócić do starego nawyku pt. OGRANICZAM SÓL. Trzymam kciuki. 👊
UsuńAleż tu ładnie i merytorycznie - zostaję
OdpowiedzUsuńDziękuję 😊
UsuńI zapraszam częściej ☺️
UsuńJa lubię zioła, ale nie wszystkie - lubczyk jest np. dla mnie zbyt intensywny :) Ale bez ziół nie ma potrawy :)
OdpowiedzUsuńLubczyk jest specyficzny, dodaję go tylko do rosołu i nie wyobrażam sobie rosołu bez tego, jak to mój szwagier mówi "zielska" ☺️ Ja nie mogę przekonać się do świeżej kolendry. Za to nasiona kolendry uwielbiam. Dodaję je do rożnych sosów w bardzo małych ilościach, tak żeby nie były wyczuwalne na samym początku jedzenia. Esencja smaku i aromatu wydobywa się dopiero podczas przegryzienia ich. 🤔 Kiedyś wrzucę na bloga przepis na pierś z kurczaka w sosie śmietanowym z ziarnami kolendry. Przepychotka 😊 Ciekawa jest też historia tego przepisu 🙉
OdpowiedzUsuńZioła mają wielką moc. Ja w kuchni mam dwie lewe ręce i nigdy nie wiem, co tam jeszcze dodać, żeby lepiej smakowało.
OdpowiedzUsuńTrzeba eksperymentować 😀. Raz danie trafi do kosza, innym razem do zeszytu z przepisami ☺️. Najlepsze przepisy to często dzieło przepadku. Nie znam kucharza (a znam ich wielu), którego danie nie trafiło do kosza. Nie bój się tego, zacznij od prostych połączeń, na bardziej skomplikowane przyjdzie jeszcze czas 👍
UsuńJa już od dawna nie używam soli, bo w wielu produktach jest jej aż nadto. A zioła bardzo lubię, używam do większości potraw :)
OdpowiedzUsuńŚwietny wybór, popieram 👍
UsuńCiekawe informacje o ziołach :)
OdpowiedzUsuńZapraszam do mnie: https://autografymalutkiej.blogspot.com/
Dziękuję 😊
UsuńCiekawy temat i dużo przydatnych treści!
OdpowiedzUsuńDziękuję 😊
UsuńBardzo rzeczowy i konkretny wpis. Sporo rzeczy, o których wspomniałaś nie wiedziałam, albo o nich nie pamiętałam. Dzięki :)
OdpowiedzUsuńZapraszam częściej. Mam nadzieję, że znajdziesz na moim blogu więcej ciekawostek. Pozdrawiam :)
Usuń