Jaki jest TWÓJ związek z jedzeniem?

Często tworzymy złą relację z jedzeniem, ponieważ zajmuje ono nie to miejsce co powinno. Jemy, gdy jesteśmy zmęczeni, żeby uporać się z emocjami, a nawet z braku czegoś, co sprawia nam więcej przyjemności. My, ludzie, mamy wiele potrzeb. Uczucie, uwaga, uznanie, odpoczynek i wypoczynek. Żadna z tych potrzeb nie powinna być zaspokajana przez jedzenie.


Twój związek z jedzeniem

Nie lubię słowa "DIETA". Lepiej brzmi "ZWIAZEK Z JEDZENIEM".

Sama dieta nie pomaga w długotrwałej utracie wagi czy po prostu w utrzymaniu zdrowia i samopoczucia. Zbyt restrykcyjne diety mogą spowolnić metabolizm, wymagając dodatkowego ograniczenia kalorii, aby schudnąć. Dieta może mieć również negatywne skutki uboczne, takie jak depresja, lęk, drażliwość, obsesyjne myśli o jedzeniu, przejadanie się i brak sytości nawet po przejedzeniu.


Aby mieć dobry związek z jedzeniem, konieczne jest oddzielenie emocji od aktu jedzenia, zrozumienie, że jedzenie jest po to, aby odżywiać nasze ciało, a nie umysł.


Oczywistym jest, że satysfakcja z tego, co jesz, jest niezbędna do dobrego związku z jedzeniem. W tym celu ważne jest, aby nie oznaczać żywności jako zdrowej i niezdrowej ani mówić, że można lub nie można jej jeść. To prowadzi nas do poczucia winy z powodu jedzenia, a poczucie winy zawsze sprawi, że twoje doświadczenie nie będzie zbyt przyjemne.

Ważne jest, aby myśleć, że żywność jest inna. Jedne bardziej pożywne, inne mniej, a każdy z nich odgrywa swoją rolę w naszym ciele. 


Musisz wiedzieć, kiedy twój głód jest prawdziwy, a kiedy emocjonalny. 

Szanowanie głodu jest jednym z najważniejszych punktów dla dobrego związku z jedzeniem. Kiedy jesz, aby zaspokoić fizjologiczną potrzebę, nie ma powodu do poczucia winy.


Pozbawienie niektórych pokarmów nie jest konieczne, z wyjątkiem przypadków choroby. 

Ważne jest, aby jeść z sumieniem i dyscypliną. Jeśli masz ochotę na pizzę, zjedz kawałek, a nie całą. Już minimalna ilość jest w stanie uwolnić uczucie dobrego samopoczucia i w konsekwencji utrzymać niezbędną równowagę.


Nie zapomnij włączyć do swojej rutyny aktywności fizycznej, ponieważ jest ona również sposobem na dostarczanie przyjemności i uwalnianie hormonów dobrego samopoczucia, dzięki czemu masz coraz mniej epizodów emocjonalnego jedzenia.


Zacznij od początku:

  • Zaplanuj swój dzień tak, aby mieć wystarczająco dużo czasu na kupowanie, przygotowywanie i spożywanie zdrowej żywności. 

  • Zdobądź zdrowe przekąski, które mają świetną konsystencję i smak. Polubisz marchewkę, smak kostek sera czy słodycz naturalnego jogurtu. Wypicie filiżanki gorącej herbaty z poranną lub popołudniową przekąską może sprawić, że chwila relaksu będzie trwała dłużej oraz będzie bardziej satysfakcjonująca.

  • Pozostań „w chwili” podczas jedzenia. Unikaj jedzenia przed komputerem, prowadzenia samochodu lub wykonywania wielu zadań podczas jedzenia. Zaangażuj się w doświadczenie jedzenia, smaków i konsystencji, jakie czujesz - jak satysfakcjonujące jest jedzenie i jak to jest być głodnym lub pełnym.

  • Nie daj się wciągnąć w myślenie o pułapkach, które mogą odwrócić Twoją uwagę od jedzenia. Jeśli uważasz, że zasługujesz na więcej dla dobrego smaku, nagrodź się dodatkową przekąską lub małym deserem, który dodaje tylko ograniczoną ilość kalorii. Jeśli masz zły dzień, nie traktuj tego jako pretekstu do odejścia od diety na tydzień. Pamiętaj, że musisz jak najszybciej wrócić na właściwe tory, aby zminimalizować szkody.


Czasami potrzeba więcej niż jednej próby, aby trwale zmienić swoje zachowanie. Od nowa zaczniesz uczyć się zdrowszego stylu życia i rozwijać nowe umiejętności, co wymaga wytrwałości i determinacji. Nagrody za lepszą jakość życia, a być może dłuższe życie, będą tego warte.


Podobne tematy:


JESTEŚMY TYM CO JEMY

Słynny filozof Ludwig Feuerbach powiedział "Jesteśmy tym, co jemy". Chciał przez to podkreślić wagę żywienia i nierozerwalny związek między duszą i ciałem. Nic bardziej prawdziwego. Musimy wiedzieć, co jemy. Wszystko, co zdecydujemy się skonsumować, ma wpływ nie tylko na nasze ciało, ale również na ogólne samopoczucie i środowisko, w którym żyjemy. ... Czytaj dalej...

CZOSNEK JAKO SILNY PRZECIWUTLENIACZ

Czosnek jest używany jako roślina przyprawowa, warzywna i lecznicza. W rzeczywistości jest to roślina z rodziny liliowatych, której łacińska nazwa Alium sativum oznacza "cuchnącą różę". Od tysięcy lat jest używany do celów kulinarnych i medycznych na całym świecie. Pisano o nim także w najwcześniejszym znanym języku...  Czytaj dalej...


Blog dla wszystkich, którzy kochają ZDROWE JEDZENIE, poszukują ZDROWYCH ZAMIENNIKÓW różnych produktów, myślą EKOLOGICZNIE i EKONOMICZNIE.