Czujesz się zbyt zmęczony, by cieszyć się wiosną?

Widzisz pierwsze oznaki wiosny, przyroda budzi się do życia a ty … czujesz się zbyt zmęczony, by cieszyć się tym?

Foto: Wiosenne przystawki z witaminą D, A i E (oliwki z tuńczykiem, "pałeczki" z papryki, rzodkwi i oscypka z dipami z jogurtu naturalnego, śledzie z marynowaną cebulką i suszonymi pomidorami, paluszki rybne i kwaszone ogórki)

To wiosenna pogoda przynosi nam tzw. wiosenne zmęczenie / przesilenie. Czujemy się senni, wyczerpani i brakuje nam energii. Według lekarzy dzieje się tak, ponieważ zimą ograniczamy nasz pobyt na świeżym powietrzu, mniej się ruszamy i jemy cięższe, bardziej kaloryczne posiłki. Ważną rolę odgrywa również brak światła słonecznego i witamin.

Ciemne, ponure i krótkie zimowe dni wkrótce się skończą. Zamiast narzekać na wiosenne zmęczenie, zacznij od odżywczego wiosennego oczyszczenia a zmiana starych nawyków niech będzie twoim mottem tej wiosny

Spójrz na wiosnę, jako okazję do zmian w swoim życiu. 

Zastanów się, czy wiosennych porządków nie powinieneś połączyć na przykład z:
- rzuceniem palenia lub przynajmniej radykalnym zmniejszeniem ilości papierosów,
- zmianą NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH,
- ograniczeniem spożywanego cukru,
- poszukaniem w swoim harmonogramie dnia, wolnej luki na spacer albo wysiłek fizyczny, np. jogging, fitness, jazdę na rowerze, basen a może naukę jazdy na rolkach…

Wiosenne zmęczenie jest często konsekwencją braku słońca przez kilka miesięcy, a tym samym niższej produkcji witaminy D. Około 80% zalecanej dziennej dawki tej witaminy jest uzyskiwane ze światła słonecznego. Resztę musimy dostarczyć w odpowiedniej żywności. 


Witamina D ma działanie terapeutyczne nie tylko na układ odpornościowy, trawienie, ale także na psychikę. 


„W Polsce synteza skórna może być efektywna w okresie od maja do września, pomiędzy godziną 10:00 a 15:00, gdy chmury nie przysłaniają słońca.  […] W okresie od października do marca w Polsce synteza skórna nie jest efektywna. Niestety ekspozycja na słońce często jest ograniczona także w miesiącach wiosennych i letnich (w godz. 10–15), kiedy przebywamy w pomieszczeniach zamkniętych (przedszkola, szkoły, zakłady pracy).”*

Promienie słoneczne przyczyniają się do produkcji witaminy D, która jest ważna dla naszego organizmu. Pokonując wiosenne zmęczenie, połącz czynności, które przyniosą korzyści twojemu ciału i duszy.

Wykorzystaj pierwsze słoneczne wiosenne dni. W weekend zabierz rodzinę na spacer do parku albo do lasu. Twój organizm też na tym skorzysta.

Ruszaj się. Pomiń podróż tramwajem i idź do pracy lub z pracy … chociaż jeden przystanek.  Ruch jest bardzo ważny, szczególnie na świeżym powietrzu. Pomaga oczyścić głowę. Zaplanuj spacery i jazdę na rowerze. W chłodne dni wystarczy 15-minutowy spacer. Pływanie jest również idealne.

Okres postu niech będzie okazją do „oczyszczenia duszy i ciała”. Niezależnie od tego, jakiej jesteś wiary, wykorzystaj okres postu katolickiego do wprowadzenia różnych zmian. Jedz więcej warzyw, ciężkie zimowe posiłki zastąp lekkimi. Ogranicz albo pomiń na jakiś czas mięso. Jedz dużo kiszonej kapusty i ogórków. Taka dieta oczyści twój organizm, a także zapewni dużą dawkę naturalnej witaminy C.

Zrezygnuj z suplementów diety. Opinie na temat suplementów diety są różne. Jednak doradcy żywieniowi zakładają, że odpowiednia dieta zapewnia naszemu ciału wszystko, czego potrzebuje do swojej funkcji. Ponadto składniki odżywcze, które naturalnie spożywamy w zróżnicowanej diecie, mogą wchłaniać się znacznie lepiej i skuteczniej niż te sztuczne, które są powszechnie dostępne w drogeriach i aptekach.

Uzupełnij niedobór witaminy D. Nasza dieta jest uboga w pokarmy z witaminą D. Nie jemy wystarczającej ilości ryb i owoców morza, które zawierają jej najwięcej.
Dzienna zalecana dawka witaminy D wynosi 400 jednostek międzynarodowych (IU). Tę ilość należy przyjmować w diecie. Wiele organizacji zdrowia zaleca nawet zwiększenie zalecanej dziennej dawki witaminy D do 2000 IU.

Naturalne źródła witaminy D obejmują głównie ryby, takie jak węgorz, dziki łosoś, śledź oraz w mniejszym stopniu żółtko jaja, ser, mleko i niektóre grzyby. 
Więcej na ten temat w artykule: Witamina D - gdzie ją znaleźć?

Uzupełnij niedobór witaminy C. Witamina C jest znana, jako wszechstronna witamina i przeciwutleniacz. Skraca długość choroby. Oczywiście w sklepach jest mnóstwo jabłek, marchwi i innych naturalnych produktów, ale witamin jest znacznie mniej niż jesienią. Dlatego zachęcam do umieszczenia w menu pierwszych wiosennych ziół, takich jak rzeżucha, szczypiorek. Nie rezygnuj zbyt wcześnie z kiszonej kapusty i kiszonych ogórków. Jedz też cytrusy, mrożone owoce i warzywa


Doskonałe źródło witamin, które można „wytworzyć” bezpośrednio w domu i spożywać absolutnie świeże, to zwykłe kiełki roślinne . Kiełki zawierają dużą ilość witamin, minerałów i enzymów. Aktywują enzymy i kilkakrotnie zwiększają zawartość witamin, zwłaszcza B i C. Zawierają również duże ilości żelaza i magnezu.


Kiełkowanie wcale nie jest trudne. Możesz zaangażować dzieci, które lubią oglądać, jak nowa roślina kiełkuje z pozornie nieożywionego ziarna. Możesz spróbować fasoli mung, nasion lucerny czy rzodkiewki. Są to wdzięczne rośliny, które łatwo kiełkują i dobrze smakują. Możesz z nich korzystać na wiele sposobów. Większość składników odżywczych zachowuje się, jeśli użyjesz ich w zimnej kuchni - sałatki lub po prostu posypując kanapkę z szynką czy serkiem twarogowym. Przygotowując ciepłe posiłki, dodaj je na końcu. 


Uzupełnij niedobory witaminy E. Witamina E to kolejny przeciwutleniacz, który wpływa na metabolizm tłuszczów, cukrów i wody. Wspiera aktywność mięśni, serca, spowalnia proces starzenia. Możemy ją znaleźć w kiełkach pszenicy, soi, olejach roślinnych, brokułach i warzywach liściastych.

Czosnek i cebula – ważne przez cały rok. Starożytni Egipcjanie docenili czosnek za jego działanie wzmacniające. Między innymi może znacznie zwiększyć zdolność organizmu do zapobiegania infekcjom i poprawy krążenia krwi.

LET IT SNOW

Blog dla wszystkich, którzy kochają ZDROWE JEDZENIE, poszukują ZDROWYCH ZAMIENNIKÓW różnych produktów, myślą EKOLOGICZNIE i EKONOMICZNIE.