Jak przechowywać pieczywo? Jak odświeżyć czerstwy chleb?

Do wyrzucania pieczywa przyznaje się 49% Polaków. Straszne, nieprawdaż?


Obecnie możemy kupować lub piec różne rodzaje chleba. Nawet bez mąki. To duży plus dla tych, którzy nie mogą spożywać glutenu. Jeśli chcesz upiec go sam, na pewno znajdziesz taki przepis w Internecie. 

A co z pieczywem, którego nie zużyłeś? Przeczytaj dalej zanim wyrzucisz go do kosza!!!


Chleb na zakwasie
Fot. Chleb na zakwasie

Jak przechowywać pieczywo?

  • Chleb najlepiej przechowywać w papierowej torbie z odrobiną soli, aby chronić go przed pleśnią. Chroń swoje pieczywo również przed słońcem.
  • Jeśli musisz przechowywać chleb przez długi czas, możesz go zamrozić. Pozostaje świeży przez cztery do sześciu miesięcy.
  • Jeśli będzie przechowywany w papierowej torbie zrobi się szybko czerstwy, ale nie zepsuty – taki chleb można wykorzystać, np. na grzanki lub usmażyć namoczone wcześniej w jajku. W internecie aż roi się od ciekawych przepisów, jak wykorzystać czerstwe pieczywo.

Błędy w przechowywaniu pieczywa

  • Jeśli zostawisz bochenek chleba w "foliówce" z supermarketu, pozostanie miękki, ale ​za kilka dni będzie pokryty pleśnią. Plastikowe torby nie pozwalają chlebowi „oddychać” i wytwarzają dużą wilgotność, którą grzyby naprawdę kochają.
  • Trzymanie chleba w lodówce również nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ w niższych temperaturach woda odparowuje znacznie szybciej, a chleb bardzo szybko wysycha.

Jak odświeżyć czerstwy chleb? 

Polej twardy chleb niewielką ilością wody i owiń folią aluminiową. Następnie włóż do piekarnika w 200 ° C na 15 minut. Zdejmij folię i odłóż chleb z powrotem na 10 minut. Odświeżane pieczywo szybko się psuje - odśwież tyle ile wiesz, że jesteś w stanie zużyć.



Blog dla wszystkich, którzy kochają ZDROWE JEDZENIE, poszukują ZDROWYCH ZAMIENNIKÓW różnych produktów, myślą EKOLOGICZNIE i EKONOMICZNIE.