Dlaczego wyrzucamy jedzenie?

Marnotrawienie żywności możesz znacznie ograniczyć planując zakupy i kupując produkty, co do których masz pewność, że zostaną wykorzystane.


dlaczego wyrzucamy żywność?
Źródło: opracowanie własne na podstawie artykułu: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Marnowanie-zywnosci-Polska-na-5-miejscu-w-UE-7719342.html

Jeśli dobrze zaplanujesz zakupy, możesz uniknąć wyrzucania dużej ilości produktów spożywczych. Nie ulegaj pokusom marketingowym. Używaj koszyka zamiast wózka... 

To tylko kilka propozycji. Zastanów się, co jeszcze możesz zrobić, aby zmniejszyć marnowanie jedzenia.


Co jeszcze możesz zrobić aby mniej żywności marnować?


Systematycznie dokonuj przeglądów lodówki i innych miejsc, w których przechowujesz żywność.

Sprawdź terminy ważności. Ustaw na wierzchu lub na jednej półce produkty, których terminy ważności kończą się najszybciej. Nie zapomnij też o otwartych pojemnikach, np. z piklami czy konfiturami. Takie produkty wykorzystaj w pierwszej kolejności.


Nie wyrzucaj „przeterminowanych” produktów natychmiast.

Na pierwszy rzut oka ta rada może brzmieć dziwnie, ale … terminy „najlepiej spożyć przed… (data)” oraz „należy spożyć przed… (data)” są często mylone. Dlatego, też większość z nas niepotrzebnie wyrzuca jedzenie prosto do śmieci. 

Naucz się czytać etykiety.


Daty ważności
informują konsumentów o ostatnim dniu, w którym produkt można bezpiecznie spożywać.

Z drugiej strony data przydatności do spożycia informuje, że od tej daty jedzenie nie jest już w idealnym stanie. 
Może po prostu stracić świeżość, smak, aromat lub składniki odżywcze. Nie musi to oznaczać, że jedzenie nie jest już bezpieczne do spożycia. 

Termin przydatności do spożycia jest w zasadzie wskaźnikiem jakości. 

Innym terminem, który się z tym miesza, jest data przydatności do spożycia, która dotyczy tylko towarów łatwo psujących się, takich jak świeże ryby lub mięso. 

Jak rozpoznać terminy przydatności?

  • „należy spożyć przed/do …” - oznacza, że ​​żywność nietrwałą (np. mięso lub ryby). Jedzenie ryb lub mięsa, które przekroczyło termin ważności, może być dla Ciebie szkodliwe. Usuń je natychmiast po upływie terminu do spożycia. 
Przykłady żywności z datą ważności „należy spożyć przed/do…”:
    • świeże lub mielone mięso
    • świeże owoce morza
    • świeża ryba
    • ryba wędzona
    • świeży kurczak 

  • „najlepiej spożyć przed … ” - oznacza datę, do której produkt zachowuje oczekiwaną jakość, ale nie oznacza, że następnego dnia nie nadaje się do spożycia. Po upływie terminu może stracić jakość, smak, aromat lub składniki odżywcze. Ale niekoniecznie oznacza, że jedzenie nie jest już bezpieczne do spożycia. 

Polegaj na swoich zmysłach

Aby zdecydować, czy jedzenie jest nadal bezpieczne, należy polegać na swoich zmysłach (wzrok, węch i smak). Produkt nie powinien być spożywany, jeśli okaże się, że smak został zmieniony, zapach i wygląd jest dziwny lub wykazuje dziwną konsystencję. Kieruj się przy tym zdrowym rozsądkiem.



Wyrzuć, jeśli zauważysz tam pleśń:
  • płynne produkty mleczne (mleko, śmietana, jogurty...)
  • grzyby
  • chleb
  • pomidory
  • dżem i dżem
  • jagody i owoce

Wytnij zepsuty kawałek, ale zachowaj resztę:

  • sery twarde
  • kapusta
  • warzywa korzeniowe
  • imbir
Uwaga: dotyczy to tylko nieotwartych produktów. Gdy jedzenie zostanie wystawione na działanie powietrza, tzn. gdy opakowanie, w który się znajduje zostanie otwarte, jest podatne na zanieczyszczenie, rozwój bakterii, psucie się. W związku z tym data przydatności do spożycia nie ma już zastosowania.

Naucz się prawidłowo przechowywać żywność.

Przechowuj żywność zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. W lodówkach ludzie zwykle przechowują wszystko: owoce, warzywa, słodycze, ciastka. Czy wiesz jednak, że przedłużając okres przydatności niektórych produktów spożywczych w chłodnym otoczeniu, zabierasz im ich właściwości?

Czego nie należy przechowywać w lodówce? Czytaj dalej...
Jak przechowywać pieczywo? Jak odświeżyć czerstwy chleb? Czytaj dalej...
Czy wiesz, że do wyrzucania żywności przyznaje się 42% Polaków? Czytaj dalej...




CIEKAWOSTKA

Jajka przechowywane w chłodnym miejscu mogą być bezpieczne dłużej niż mówi o tym data na opakowaniu. W razie wątpliwości umieść jajko w wodzie, jeśli jest zepsute wypłynie na wierzch. Świeże jajo grzecznie „położy się” na dnie naczynia. 

Blog dla wszystkich, którzy kochają ZDROWE JEDZENIE, poszukują ZDROWYCH ZAMIENNIKÓW różnych produktów, myślą EKOLOGICZNIE i EKONOMICZNIE.