Świadome jedzenie: Jak zaprzyjaźnić się z jedzeniem i poprawić zdrowie

Wiele dobrych chwil, które przeżywamy, odbywa się przy stole. Niestety, rodzi to odwieczny dylemat zerwania lub przestrzegania diety. Świadome jedzenie pomoże Ci sobie z tym poradzić. To podejście, które może pomóc poprawić Twoje zdrowie i relację z jedzeniem.

Świadome jedzenie to nie tylko to, co jesz, ale także sposób, w jaki to robisz. Czy często zdarza Ci się czuć winny po jedzeniu? Czy zawsze jesz, bo jesteś głodny? Jeśli tak, czas na zmiany.

Świadome jedzenie to nie tylko to, co jesz, ale także sposób, w jaki to robisz.


Zaprzyjaźnij się z jedzeniem: Popraw swoją relację z jedzeniem

W wielu przypadkach zła dieta jest wynikiem stresującego życia, które utrudnia odpoczynek. Dlatego tracimy to, co powinno być zdrowym związkiem między jedzeniem a naszym organizmem. Zdajemy sobie z tego sprawę dopiero wtedy, gdy mamy nadwagę lub gdy źle się czujemy po jedzeniu.

To właśnie w tych momentach zaczynamy kwestionować, czy powinniśmy przestać jeść określone pokarmy i rozpocząć dietę, aby zrzucić zbędne kilogramy. Łączy się to z poczuciem winy i wewnętrznym niezadowoleniem z jedzenia, które spożywamy. Twój związek z jedzeniem przeżywa kryzys.



Czym jest świadome jedzenie i jak wpływa na zdrowie?

Świadome jedzenie to nie tylko to, co jesz, ale także sposób, w jaki to robisz. Jeśli jesz w pośpiechu, nie przeżuwasz wystarczająco, nie pozwalasz cieszyć się jedzeniem – zmieniając dietę nie osiągniesz oczekiwanych rezultatów.

Nasz mózg potrzebuje około 20 minut, aby zarejestrować i przeanalizować sygnały nasycenia wysyłane z żołądka. Kiedy jemy za szybko, prawdopodobnie zjemy więcej niż potrzebujemy.

Jednak połykanie jedzenia bez namysłu nie jest „świadomym jedzeniem”. Świadome jedzenie to coś więcej – daje satysfakcję, a jeśli tego nie czujesz, późniejszy stan nie będzie komfortowy – po prostu staniesz się pełny i ospały.



Jak zacząć świadome jedzenie? 4 pytania, które pomogą Ci poprawić relację z jedzeniem

Aby stać się świadomym swojego jedzenia, musisz skupić swoją uwagę. Dążenie do stworzenia kontinuum świadomości jest kluczem do sukcesu. Im bardziej jesteś świadomy swojego związku z jedzeniem, tym większa szansa na poprawę. Pomogą Ci w tym cztery pytania:

  1. Czy Twoja satysfakcja w związku z tym, jak odnosisz się do jedzenia, jest wysoka czy niska?

  2. Jaki jest Twój poziom satysfakcji z jedzenia podczas jedzenia? Wysoki czy niski?

  3. Czy spożywasz normalne porcje jedzenia, czy zazwyczaj wybierasz wyjątkowo duże porcje?

  4. Czy po skończeniu jedzenia czujesz się szczęśliwy lub nieswojo?

Kiedy skupisz swoją uwagę na odpowiedziach na te pytania, możesz rozpocząć proces świadomego jedzenia. Rozkoszowanie się świadomością i uwagą to droga do zdrowszej diety. Stracisz kontrolę nad tym, co jesz, gdy Twoja świadomość i uwaga będą gdzie indziej. Ale możesz to zmienić, jeśli dokładnie zaplanujesz, co jesz i ile.



Jakie emocje wpływają na Twoje nawyki żywieniowe?

Na Twoje nawyki żywieniowe duży wpływ ma środowisko społeczno-kulturowe, ale także emocje. W zależności od tego, jak rozwiniesz umiejętność ich regulowania, mogą one pomóc Ci regulować świadome odżywianie jako nawyk.

Jesz emocjonalnie, kiedy nie możesz odróżnić emocji, zarówno przyjemnych, jak i nieprzyjemnych, od uczucia głodu. Niska tolerancja na dyskomfort emocjonalny skłania do niesprawiedliwego i nieświadomego jedzenia, znanego również jako objadanie się.

Jedzenie jako sposób radzenia sobie z emocjami nie jest właściwe i jest sprzeczne z zasadą świadomego jedzenia. Jedzenie nie jest ulgą, rozrywką, działaniem przeciwlękowym czy antydepresyjnym. Tego rodzaju zachowanie staje się nawykiem, który możesz zmienić.



Uświadom sobie i jedz świadomie

Regularne ćwiczenia samoobserwacji pomogą Ci radzić sobie ze świadomym jedzeniem. Jest to również sposób na uniknięcie autosabotażu. Rozwiązaniem jest budowanie nowych nawyków żywieniowych w oparciu o świadomość.

Zacznij od zastanowienia się, czy głód, który odczuwasz, jest fizyczny czy emocjonalny. Zacznij identyfikować swoje emocje i odpowiednio sobie z nimi radzić.

Odłóż jedzenie, aż nadejdzie czas na posiłek i odłóż na bok wymówki. Świadomy wzrost liczby innych przyjemnych czynności, które nie mają nic wspólnego z jedzeniem, pomoże Ci kontrolować swoje nawyki.

Świadome jedzenie to umiejętność, którą możesz zdobyć. Kiedy przejdziesz od emocjonalnego jedzenia do świadomego jedzenia, poczujesz się znacznie lepiej, ponieważ zadbasz o siebie. Będziesz wiedział, że Ty decydujesz i masz kontrolę nad swoim ciałem.



Może zainteresuje Cię:



Przeczytaj również:


Komentarze

Blog dla wszystkich, którzy kochają ZDROWE JEDZENIE, poszukują ZDROWYCH ZAMIENNIKÓW różnych produktów, myślą EKOLOGICZNIE i EKONOMICZNIE.