Świadome jedzenie: zaprzyjaźnij się ze swoim jedzeniem

Wiele dobrych chwil, które przeżywamy, odbywa się przy stole. Niestety, rodzi to odwieczny dylemat zerwania lub przestrzegania diety. Świadome jedzenie pomoże Ci sobie z tym poradzić.

Świadome jedzenie to nie tylko to, co jesz, ale także sposób, w jaki to robisz.

Czy często zdarza ci się, że czujesz się winny po jedzeniu? Czy zawsze jesz, bo jesteś głodny? 


„Zaprzyjaźnij się” z jedzeniem, a tym samym popraw Twoje relacje z nim.


W wielu przypadkach zła dieta jest wynikiem stresującego życia, które utrudnia odpoczynek. Dlatego tracimy to, co powinno być zdrowym związkiem między jedzeniem a naszym organizmem.

Zdajemy sobie z tego sprawę dopiero wtedy, gdy mamy nadwagę lub gdy źle się czujemy po jedzeniu.

To właśnie w tych momentach zaczynamy kwestionować, czy powinniśmy przestać jeść określone pokarmy i rozpocząć dietę, aby zrzucić zbędne kilogramy.

Łączy się to z poczuciem winy i wewnętrznym niezadowoleniem z jedzenia, które spożywamy. Twój związek z jedzeniem przeżywa kryzys.


Świadome jedzenie to nie tylko to, co jesz, ale także sposób, w jaki to robisz. 


Nie ma sensu zmieniać diety, jeśli ledwo smakujesz jedzenie,  nie przeżuwasz go wystarczająco i nie pozwalasz cieszyć się zmysłom.

Czy jesz odpowiednią ilość?


Nasz mózg potrzebuje około 20 minut, aby zarejestrować i przeanalizować sygnały nasycenia wysyłane z żołądka. Kiedy jemy za szybko, prawdopodobnie zjemy więcej niż potrzebujemy.


Ale żucie i połykanie nie jest „świadomym jedzeniem”. Jedzenie jest powiązane z Twoim stanem emocjonalnym . Świadome jedzenie daje satysfakcję. Ale jeśli tego nie czujesz, późniejszy stan nie będzie komfortowy - po prostu staniesz się pełny i ospały.


Świadome jedzenie: cztery pytania

Aby stać się świadomym swojego jedzenia , musisz skupić swoją uwagę . Musicie dążyć do stworzenia kontinuum świadomości. Im bardziej jesteś świadomy swojego związku z jedzeniem, tym większa szansa na poprawę.

Uświadom sobie, czego chcesz i co powinieneś jeść przed, w trakcie i po jedzeniu. Aby to zrobić, zacznij od zadania sobie czterech prostych pytań:


  • Czy Twoja satysfakcja w związku z tym, jak odnosisz się do jedzenia, jest wysoka czy niska?
  • Jaki jest Twój poziom satysfakcji z jedzenia podczas jedzenia? Wysoki czy niski?
  • Czy spożywasz normalne porcje jedzenia, czy zazwyczaj wybierasz wyjątkowo duże porcje?
  • Czy po skończeniu jedzenia czujesz się szczęśliwy lub nieswojo?


Kiedy skupisz swoją uwagę na odpowiedziach na te pytania, możesz rozpocząć proces świadomego jedzenia. Rozkoszowanie się świadomością i uwagą to droga do zdrowszej diety.

Stracisz kontrolę nad tym, co jesz, gdy Twoja świadomość i uwaga będą gdzie indziej. Ale możesz to zmienić, jeśli dokładnie zaplanowałeś, co jesz i ile.


Na Twoje nawyki żywieniowe duży wpływ ma środowisko społeczno-kulturowe, ale także emocje.


W zależności od tego, jak rozwiniesz umiejętność ich regulowania, mogą one pomóc Ci regulować świadome odżywianie jako nawyk.

Jesz emocjonalnie, kiedy nie możesz odróżnić emocji, zarówno przyjemnych, jak i nieprzyjemnych, od uczucia głodu.


Niska tolerancja na dyskomfort emocjonalny skłania do niesprawiedliwego i nieświadomego jedzenia. Nazywa się to często objadaniem się .


Jedzenie jako sposób radzenia sobie z emocjami nie jest właściwe i jest czymś, co sprzeciwia się świadomemu jedzeniu. Jedzenie nie jest ulgą, rozrywką, działaniem przeciwlękowym czy antydepresyjnym.

Ten sposób korzystania z jedzenia to nic innego jak szybka droga, którą mózg wykorzystuje, aby uzyskać chwilową ulgę od dyskomfortu. Problem w tym, że taka postawa staje się nawykiem.


Uświadom sobie i jedz świadomie


Regularne ćwiczenia samoobserwacji pomogą Ci radzić sobie ze świadomym jedzeniem. Jest to również sposób na uniknięcie autosabotażu . Rozwiązaniem jest budowanie nowych w oparciu o świadomość.


Zacznij od zastanowienia się, czy głód, który odczuwasz, jest fizyczny czy emocjonalny. Zacznij identyfikować swoje emocje i odpowiednio sobie z nimi radzić.


Odłóż jedzenie, aż nadejdzie czas na zjedzenie posiłku i odłóż na bok wymówki. Świadomy wzrost liczby innych przyjemnych czynności, które nie mają nic wspólnego z jedzeniem.

Świadome jedzenie to umiejętność, którą możesz zdobyć, jeśli dodasz grzywę. Kiedy przejdziesz od emocjonalnego jedzenia do świadomego jedzenia, poczujesz się znacznie lepiej, ponieważ zadbasz o siebie.

Będziesz wiedział, że Ty decydujesz i dzięki temu masz kontrolę nad swoim ciałem.



Może zainteresuje Cię:

JESTEŚMY TYM CO JEMY
Słynny filozof Ludwig Feuerbach powiedział "Jesteśmy tym, co jemy". Chciał przez to podkreślić wagę żywienia i nierozerwalny związek między duszą i ciałem. Nic bardziej prawdziwego. Musimy wiedzieć, co jemy. Wszystko, co zdecydujemy się skonsumować, ma wpływ nie tylko na nasze ciało, ale również na ... Czytaj dalej...

JEDZ NA DOBRY SEN
Kłopoty ze snem? Żywienie spełnia ważną rolę we wspieraniu spokojnego snu i zrównoważonego nastroju. Regularne jedzenie w ciągu dnia pomoże Ci regulować rytmy dobowe, aby wspierać czujność w ciągu dnia i sen w nocy. Zdrowa, zbilansowana dieta wspomaga zdolność organizmu do...Czytaj dalej...


PRZECIWUTLENIACZE: O CO CAŁY TEN SZUM?
Przy tak wielu trendach wellness w dzisiejszych czasach łatwo jest wciągnąć się w szczególny szał, nie wiedząc, czy jest to dla nas zdrowe. Ale jednym z trendów, który ma poparcie naukowe, jest zainteresowanie włączeniem do diety większej ilości przeciwutleniaczy. ... Czytaj dalej...

DLACZEGO CZEKOLADA POWINNA BYĆ GORZKA?
KWystarczy zjeść kawałek czekolady, żeby poczuć się lepiej, morale idzie w górę. Dzieje się tak za sprawą najważniejszego składnika czekolady, jakim jest kakao, pokarm bogaty w drogocenne przeciwutleniacze. ...Czytaj dalej...


Przeczytaj również:

ĆWICZENIA - JAK POZBYĆ SIĘ DRUGIEGO PODBRÓDKA
Podwójny podbródek zniknie na zawsze, o ile będziesz wystarczająco zdeterminowany i wymagający. Te ćwiczenia są niezwykle przydatne dla wszystkich grup mięśni twarzy. Trenując możesz osiągnąć doskonałą elastyczność skóry bez interwencji chirurgii plastycznej. Czytaj dalej...

JAK POZBYĆ SIĘ DRUGIEGO PODBRÓDKA?
Podwójny podbródek z pewnością nie zdobi żadnej twarzy. Nawet jeśli dana osoba nie ma nadwagi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że z czasem może rozwinąć podwójny podbródek. ...Czytaj dalej...

Blog dla wszystkich, którzy kochają ZDROWE JEDZENIE, poszukują ZDROWYCH ZAMIENNIKÓW różnych produktów, myślą EKOLOGICZNIE i EKONOMICZNIE.