Świadome jedzenie: zaprzyjaźnij się ze swoim jedzeniem
Wiele dobrych chwil, które przeżywamy, odbywa się przy stole. Niestety, rodzi to odwieczny dylemat zerwania lub przestrzegania diety. Świadome jedzenie pomoże Ci sobie z tym poradzić.
Czy często zdarza ci się, że czujesz się winny po jedzeniu? Czy zawsze jesz, bo jesteś głodny?
„Zaprzyjaźnij się” z jedzeniem, a tym samym popraw Twoje relacje z nim.
W wielu przypadkach zła dieta jest wynikiem stresującego życia, które utrudnia odpoczynek. Dlatego tracimy to, co powinno być zdrowym związkiem między jedzeniem a naszym organizmem.
Zdajemy sobie z tego sprawę dopiero wtedy, gdy mamy nadwagę lub gdy źle się czujemy po jedzeniu.
To właśnie w tych momentach zaczynamy kwestionować, czy powinniśmy przestać jeść określone pokarmy i rozpocząć dietę, aby zrzucić zbędne kilogramy.
Łączy się to z poczuciem winy i wewnętrznym niezadowoleniem z jedzenia, które spożywamy. Twój związek z jedzeniem przeżywa kryzys.
Świadome jedzenie to nie tylko to, co jesz, ale także sposób, w jaki to robisz.
Nie ma sensu zmieniać diety, jeśli ledwo smakujesz jedzenie, nie przeżuwasz go wystarczająco i nie pozwalasz cieszyć się zmysłom.
Czy jesz odpowiednią ilość?
Nasz mózg potrzebuje około 20 minut, aby zarejestrować i przeanalizować sygnały nasycenia wysyłane z żołądka. Kiedy jemy za szybko, prawdopodobnie zjemy więcej niż potrzebujemy.
Ale żucie i połykanie nie jest „świadomym jedzeniem”. Jedzenie jest powiązane z Twoim stanem emocjonalnym . Świadome jedzenie daje satysfakcję. Ale jeśli tego nie czujesz, późniejszy stan nie będzie komfortowy - po prostu staniesz się pełny i ospały.
Świadome jedzenie: cztery pytania
Aby stać się świadomym swojego jedzenia , musisz skupić swoją uwagę . Musicie dążyć do stworzenia kontinuum świadomości. Im bardziej jesteś świadomy swojego związku z jedzeniem, tym większa szansa na poprawę.
Uświadom sobie, czego chcesz i co powinieneś jeść przed, w trakcie i po jedzeniu. Aby to zrobić, zacznij od zadania sobie czterech prostych pytań:
- Czy Twoja satysfakcja w związku z tym, jak odnosisz się do jedzenia, jest wysoka czy niska?
- Jaki jest Twój poziom satysfakcji z jedzenia podczas jedzenia? Wysoki czy niski?
- Czy spożywasz normalne porcje jedzenia, czy zazwyczaj wybierasz wyjątkowo duże porcje?
- Czy po skończeniu jedzenia czujesz się szczęśliwy lub nieswojo?
Kiedy skupisz swoją uwagę na odpowiedziach na te pytania, możesz rozpocząć proces świadomego jedzenia. Rozkoszowanie się świadomością i uwagą to droga do zdrowszej diety.
Stracisz kontrolę nad tym, co jesz, gdy Twoja świadomość i uwaga będą gdzie indziej. Ale możesz to zmienić, jeśli dokładnie zaplanowałeś, co jesz i ile.
Na Twoje nawyki żywieniowe duży wpływ ma środowisko społeczno-kulturowe, ale także emocje.
W zależności od tego, jak rozwiniesz umiejętność ich regulowania, mogą one pomóc Ci regulować świadome odżywianie jako nawyk.
Jesz emocjonalnie, kiedy nie możesz odróżnić emocji, zarówno przyjemnych, jak i nieprzyjemnych, od uczucia głodu.
Niska tolerancja na dyskomfort emocjonalny skłania do niesprawiedliwego i nieświadomego jedzenia. Nazywa się to często objadaniem się .
Jedzenie jako sposób radzenia sobie z emocjami nie jest właściwe i jest czymś, co sprzeciwia się świadomemu jedzeniu. Jedzenie nie jest ulgą, rozrywką, działaniem przeciwlękowym czy antydepresyjnym.
Ten sposób korzystania z jedzenia to nic innego jak szybka droga, którą mózg wykorzystuje, aby uzyskać chwilową ulgę od dyskomfortu. Problem w tym, że taka postawa staje się nawykiem.
Uświadom sobie i jedz świadomie
Regularne ćwiczenia samoobserwacji pomogą Ci radzić sobie ze świadomym jedzeniem. Jest to również sposób na uniknięcie autosabotażu . Rozwiązaniem jest budowanie nowych w oparciu o świadomość.
Zacznij od zastanowienia się, czy głód, który odczuwasz, jest fizyczny czy emocjonalny. Zacznij identyfikować swoje emocje i odpowiednio sobie z nimi radzić.
Odłóż jedzenie, aż nadejdzie czas na zjedzenie posiłku i odłóż na bok wymówki. Świadomy wzrost liczby innych przyjemnych czynności, które nie mają nic wspólnego z jedzeniem.
Świadome jedzenie to umiejętność, którą możesz zdobyć, jeśli dodasz grzywę. Kiedy przejdziesz od emocjonalnego jedzenia do świadomego jedzenia, poczujesz się znacznie lepiej, ponieważ zadbasz o siebie.
Będziesz wiedział, że Ty decydujesz i dzięki temu masz kontrolę nad swoim ciałem.