Ciecierzyca - bogate źródło białka

Ciecierzyca (często nazywana cieciorką lub włoskim grochem) zawiera ogromną ilość ważnych dla organizmu substancji. Ciecierzyca dostarcza organizmowi energii na cały dzień. Energia ta jest wykorzystywana stopniowo bez zwiększania poziomu cukru we krwi. Dzięki wysokiej zawartości błonnika ciecierzyca poprawia trawienie, korzystnie wpływa na serce i reguluje poziom cukru we krwi.

Ciecierzyca - doskonały dodatek do sałatek, past, sosów, zup....

"Dla Izraelczyków ciecierzyca jest jak ziemniaki dla Białorusinów, ryż dla Tajów, a dla Amerykanów burger. To najważniejszy, najbardziej uwielbiany i najbardziej szanowany produkt. I to nawet nie produkt, ale część kultury." 

Za ojczyznę ciecierzycy uważa się terytorium południowo-wschodniej Turcji i północno-wschodniej Syrii, gdzie zaczęto ją uprawiać około 7 tysięcy lat temu. Z ciecierzycy, która jest bardzo popularna w kuchni indyjskiej i krajach  przygotowywana jest mąka.

Nie na próżno Arabowie jedzą na śniadanie ciecierzycę, to naprawdę zdrowa żywność i zdrowa dieta.

Dziś ciecierzyca jest uprawiana w ponad 50 krajach świata. Na świecie istnieje ponad 200 odmian ciecierzycy. Całkowite światowe zbiory osiągają 10,16 mln ton rocznie, a liczba ta plasuje ciecierzycę na trzecim miejscu wśród roślin strączkowych, po fasoli i grochu. Azja Południowa i Bliski Wschód stanowią 90% zbiorów, przy czym najwięcej ciecierzycy uprawianej w Indiach.

Nasiona ciecierzycy są doskonałym źródłem cynku. Ciecierzyca zawiera około 20-30% białka (doskonały zamiennik mięsa dla wegan), 50-60% węglowodanów, do 7% tłuszczów, około 8 % błonnika oraz około 12% innych substancji takich jak aminokwas lizyna, witaminy z grupy B i wiele innych minerałów.


W sklepach ciecierzycę można znaleźć w różnych formach:

  • Suche ziarna ciecierzycy - podobnie jak wszystkie suche rośliny strączkowe, takie jak fasola i groszek suchą ciecierzycę mocz w dużej ilości zimnej wody przynajmniej przez noc, a najlepiej przez całą dobę. Zmień wodę. Gotuj ciecierzycę pod przykryciem ok. 1-1,5 godz.). 
  • Kiełki - ziarna suchej ciecierzycy można również kiełkować, a następnie kiełki można dodawać do sałatek. Gotowe kiełki można kupić w sklepie lub przygotować je samemu.
  • Mrożonki - oprócz suszonych ziaren ciecierzycy w sklepach można znaleźć mrożone ziarna ciecierzycy. Są one już ugotowane i dlatego wymagają bardzo krótkiej obróbki cieplnej. 
  • Konserwowana w puszce - sprzedaje się również ciecierzycę w puszkach czy słoikach. Ciecierzyca taka jest już ugotowana i gotowa do jedzenia.

Z ziaren ciecierzycy możesz ugotować wszystko. Typowe zastosowania ciecierzycy:

  • Pasta Hummus
  • Falafel (smażone egipskie kulki)
  • Sałatki
  • Zupy
  • Dodatek do dekoracji
  • Dodatek do mięsa, ryb, kurczaka
  • Wypieki z mąki z ciecierzycy
  • Pitsukhim (jak suszone orzechy)
  • Słodycze i desery

Na Filipinach ziarna konserwuje się w syropie i podaje na deser. 
W niektórych regionach Półwyspu Bałkańskiego zboża są wykorzystywane do produkcji napojów alkoholowych.


W Izraelu ziarna ciecierzycy nazywane są Hummusem. Tak samo jak słynne danie nazywa się Hummus, w postaci makaronu na talerzu, który je się z chlebem. 



Blog dla wszystkich, którzy kochają ZDROWE JEDZENIE, poszukują ZDROWYCH ZAMIENNIKÓW różnych produktów, myślą EKOLOGICZNIE i EKONOMICZNIE.