Jesz na krótko przed snem?

Jedzenie przed samym snem zwiększa poziom cukru we krwi i poziom insuliny, co utrudnia zasypianie. Trawienie trwa kilka godzin po posiłku (co pogarsza się z wiekiem), dlatego późne jedzenie może powodować zgagę.

Naleśniki z ciasta na bazie ze szpinaku z nadzieniem twarogowym z wędzonym kurczakiem i świeżą papryką
Fot. Naleśniki z ciasta na bazie ze szpinaku z nadzieniem twarogowym z wędzonym kurczakiem i suszonymi pomidorami  z oleju

Z drugiej strony chodzenie spać głodnym też może mieć fatalne skutki - od bezsenności, porannych bólów głowy i złego nastroju po poważne choroby żołądkowo-jelitowe i zaburzenia metaboliczne.

Pamiętaj o głównych zasadach dotyczących kolacji:
  • jedz 2-3 godziny przed snem,
  • wybieraj zdrowe i lekkostrawne pokarmy (białko i błonnik)
  • jeśli już musisz zjeść coś przed samym snem, wybierz jogurt lub kefir bez dodatku cukru. Ma ok. 60-100 kcal/100 g. Zawiera wysokiej jakości białka, a także pomaga oczyścić przewód pokarmowy. Jest to również dobry lek na zgagę.


Przestrzegając ich, dostarczysz organizmowi niezbędnych witamin i pierwiastków oraz będziesz w stanie znaleźć idealną sylwetkę bez uszczerbku na zdrowiu - a ani bezsenność, ani przyrost masy ciała na pewno Ci nie zagrażają!


Na wieczorny posiłek wybierz pokarm o niskiej zawartości tłuszczu i węglowodanów:

  • Twarożek to świetny wybór. Ważne jest tylko, aby na wieczorną przekąskę wybrać nie najbardziej tłuste, ale także niezupełnie odtłuszczone jego odmiany i oczywiście bez żadnych dodatków, takich jak rodzynki. Dodaj do twarożku rzodkiewkę, szczypiorek albo ogórka.  Ciemne pieczywo z nasionami to doskonały wybór na kolację. Sfermentowane przetwory mleczne mają świetny wpływ na przewód pokarmowy. W twarożku znajdziesz cenny wapń, w warzywach cenne witaminy a ciemne pieczywo z nasionami dostarczy ci błonnika.
  • Jajka gotowane lub omlet (możesz z warzywami) rówdo tego nież nie zaszkodzą Twojemu organizmowi, jedząc 2-3 godziny przed snem. To łatwo przyswajalne białko, witaminy i zdrowe kwasy tłuszczowe. W 100 g masy jajecznej około 140-160 kcal (są to dwa średnie jajka), a jeśli jesteś na diecie, możesz zmniejszyć tę liczbę, robiąc omlet z niektórych białek jaj.
  • Na kolację możesz też wybrać dania z warzyw zarówno surowych, jak i gotowanych - to już najważniejszy składnik w jadłospisie zdrowego człowieka i nawet na późny posiłek są one generalnie idealne. Sałatka liściasta, gulasz warzywny, grillowane warzywa, gotowane, duszone i pieczone, a nawet zupa jarzynowa to opcje na zdrową wieczorną przekąskę, z której nie tylko nie przytyjesz, ale nawet zaczniesz chudnąć - bardzo dużo! Warzywa są niskokaloryczne, bogate w pożyteczny błonnik i witaminy, normalizują florę jelitową, korzystnie wpływają na pracę przewodu pokarmowego, przyczyniają się do spalania tłuszczów i wzmacniają układ odpornościowy, usuwają toksyny - ich zalety trudno przecenić.
  • Gotowane, duszone lub pieczone chude mięso drobiowe bez skóry to kolejna zdrowa przekąska białkowa, która pozwala szybko najeść się wieczorem. 100 g piersi z kurczaka lub indyka zawiera tylko 90-110 kcal. Idealnym dodatkiem do mięsa drobiowego na obiad będzie dodatek do tych samych świeżych lub duszonych warzyw.
  • Niskotłuszczowe ryby (dorsz, morszczuk, mintaj, sandacz, szczupak, tołpyga, amur) nadają się również na kolację. Zawierają bardzo mało tłuszczu (mniej niż 2%), ale oprócz jodu i fosforu jest w ich mięsie dużo pożytecznego białka. Ryby są lekkostrawne, a jednocześnie pomagają obniżyć poziom szkodliwego cholesterolu we krwi. Oczywiście ryb nie należy smażyć na oleju, ale gotować lub zapiekać z warzywami lub grillować - w tym przypadku kaloryczność 100 g nie przekroczy 100-150 kcal.


Zapraszam również do przeczytania:
Tak jak większość Polaków traktujesz kolację, jako główne źródło pożywienia?

Blog dla wszystkich, którzy kochają ZDROWE JEDZENIE, poszukują ZDROWYCH ZAMIENNIKÓW różnych produktów, myślą EKOLOGICZNIE i EKONOMICZNIE.