Diety zazwyczaj koncentrują się na liczeniu kalorii bądź zmniejszeniu ilości spożywanego tłuszczu. Spożywanie tabletek odchudzających najczęściej kończy się niepowodzeniem, ponieważ nie mają one "pomysłu" na mózg. Mózg kontroluje twoje wybory. Jeśli nie zrozumiesz mechanizmów mózgu, stanie się on twoim zagorzałym przeciwnikiem w walce o zrzucenie dodatkowych kilogramów.
Decyzja o tym co zjeść jest złożonym procesem w naszym mózgu
Czy powinieneś wypić gorącą czekoladę, czy zjeść dużą porcję fasolki po bretońsku? Wszystkie twoje decyzje podejmowane są w wyniku złożonego procesu w mózgu, w którym szereg sygnałów - świadomych lub nieświadomych - albo się przeciwstawia, albo działa razem. Z natury system zaprojektowano tak, aby nagradzał, gdy zachowujemy się w sposób zapewniający przetrwanie nam i gatunkowi.
Mózg jest zaprogramowany zgodnie ze starymi nawykami
Historycznie człowiek musiał walczyć o wystarczającą ilość pożywienia.
- Człowiek ma zdolność do magazynowania energii, gdy jest jej dużo, i do oszczędzania energii, gdy jej brakuje.
- Wielu z nas obecnie ma dostęp do jedzenia, ale to nie zmieniło tej umiejętności.
- Mózg powinien prawdopodobnie przestać, kiedy mamy dość jedzenia, ale mechanizm nie jest tak dobrze rozwinięty.
- Kiedy jesz mniej - na przykład w ramach diety - mózg mówi komórkom, że jest kryzys, i że powinien spalać kalorie wolniej. Dlatego dieta polegająca wyłącznie na oszczędzaniu kalorii jest skazana na niepowodzenie.
Nasi przodkowie prawdopodobnie jedli owoce i szybko nauczyli się, że słodkie owoce
dają energię, a niektórzy sugerują, że ludzka chęć do słodkich pokarmów
powstała właśnie w ten sposób.
Cukier uszczęśliwia mózg
Mózg żyje wyłącznie z cukru, a dokładniej - z glukozy.
- Mózg jest mały i zwarty i nie ma miejsca na przechowywanie energii, więc potrzebuje stałego przepływu energii - a zatem cukru.
- Dlatego cukier jest bardzo atrakcyjny dla mózgu i za każdym razem, gdy spożywasz cukier, twój mózg się raduje.
Węglowodany składają
się z różnych cukrów, które są mniej lub bardziej spokrewnione.
Węglowodany, które łatwo ulegają rozkładowi i w końcowym etapie trawienia zamieniają się w glukozę, również
sklasyfikowały mózg jako atrakcyjny.
Glukoza rozprowadzana jest po całym organizmie i na bieżąco wykorzystywana. Gdy jest w nadmiarze, w wątrobie zamieniania jest na glikogen lub (przy znacznej nadwyżce) na glicerol i kwasy tłuszczowe, które wędrują do tkanki tłuszczowej, gdzie zamieniane są w tłuszcze zapasowe.
Mózg zawsze szuka jedzenia
Jeśli cieknie ci w ustach, a w żołądku burczy, twoje zapasy energii są wyczerpane. Organizm daje sygnał, że pilnie potrzebuje składników odżywczych. Z drugiej strony apetyt na słodkie, słone i tłuste potrawy mają inne przyczyny. Cukier tylko pogarsza sprawę. Łatwo uniknąć zachcianek dzięki zdrowym przekąskom.
Kiedy poziom cukru we krwi jest niski, pojawia się łaknienie. Mózg potrzebuje energii, alarmuje i rozbudza potężny apetyt.
Są też inne wyzwalacze głodu – na przykład hormony, które często sprawiają, że kobiety tuż przed miesiączką sięgają po słodycze i wysokotłuszczowe przekąski. Centrum nagrody może również stymulować szybki głód w mózgu. Dzieje się tak szczególnie często, gdy brakuje snu, stresu lub nudy.
Ci, którzy są świadomi tego tła, mogą unikać ataków głodowych lub w szczególności walczyć z nimi. Dlaczego? Ponieważ po zjedzeniu czekolady szybko pojawiają się wyrzuty sumienia.
Łaknienie jedzenia jest często wynikiem złych nawyków żywieniowych.
Łatwo im zapobiec, stosując odpowiednią żywność. Produkty pełnoziarniste, orzechy i niektóre owoce pomagają przez długi czas utrzymać poziom cukru we krwi w równowadze, a tym samym uniknąć napadowego objadania się. Słodycze, herbatniki lub ciasta powodują, że poziom cukru we krwi szybko rośnie i równie szybko spada - rezultatem jest kolejny atak głodu.
Mózg mówi ciału, że jest bardziej głodny i sprawia, że jemy jeszcze więcej.
Małe porcje posiłków, małe talerze i wystarczająco dużo czasu na jedzenie to kolejne triki na świadome cieszenie się i lepsze nasycenie.
Komentarze
Prześlij komentarz
Witaj na moim blogu. Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza. Ja również z przyjemnością Cię odwiedzę.