Dynia w roli głównej

Dynia to warzywo, które zapewnia wiele korzyści zdrowotnych. Dzieje się tak, ponieważ jest niskokaloryczna nie zawiera tłuszczów nasyconych ani cholesterolu, jest za to bogatym źródłem błonnika pokarmowego, przeciwutleniaczy, minerałów i witamin. Jest zalecana przez dietetyków do programów kontroli cholesterolu i odchudzania. Może być używana do przygotowywania różnych potraw, takich jak zupy, gulasze, sosy, słodycze, ciasta ... 

Dynia, to bardzo wszechstronne warzywo stosowane w przetworach kulinarnych. Jego główną zaletą jest fakt, że jest niskowęglowodanowa i niskokaloryczna, co pomaga schudnąć i kontrolować wagę.

Dynia jest niezwykle bogata w niezbędne przeciwutleniacze i witaminy. To niezwykłe warzywo ma bardzo niski poziom kalorii, ale jest bardzo dobrym źródłem witaminy A, polifenolowych, antyoksydacyjnych flawonoidów, takich jak luteina, zeaksantyna i karotenoidy.


Dynia zawiera wiele witamin antyoksydacyjnych, takich jak witamina A, witamina C i witamina E.

Witamina A jest silnym naturalnym przeciwutleniaczem i jest potrzebna organizmowi do utrzymania integralności skóry i błon śluzowych. Ma też do odegrania ważną rolę. Badania sugerują, że naturalna żywność bogata w witaminę A pomaga chronić organizm przed rakiem płuc.

Jest również doskonałym źródłem wielu flawonoidów polifenolowych, takich jak alfa i beta karoten, kryptoksantyna, luteina i zeaksantyna. W razie potrzeby karoten jest przekształcany w witaminę A w organizmie.

Bogata w witaminy z grupy B, takie jak kwas foliowy, niacyna, witamina B-6 (pirydoksyna), tiamina i kwas pantotenowy.

Jest także bogatym źródłem minerałów takich jak miedź, wapń, potas i fosfor.

Dynie różnią się znacznie kształtem, rozmiarem i kolorem, na ogół mają około. 4-6 kg, ale są ogromne dynie, które osiągają 25 kg.

Chociaż dynie na ogół mają charakterystyczny kolor pomarańczowy lub żółty, niektóre owoce są ciemnozielone do jasnozielonego, pomarańczowo-żółtego, białego, czerwonego lub szarego. Skórka jest zwykle gładka z żebrami.

Miąższ ma żółto-pomarańczowy kolor, w zależności od zawartych w nim pigmentów polifenolowych. Owoc ma pusty środek, z małymi i licznymi kolorowymi nasionami, rozsianymi w siatce jako struktura. Pestki dyni są doskonałym źródłem białka, minerałów, witamin i kwasów omega-3.


Jak przechowywać dynię?

Dynie można znaleźć na jesiennych targach. Sprzedam wyrośniętą dynię w całości (zamiast kawałków). Unikaj tych o falistej powierzchni, skaleczeniach i siniakach.

W domu dynię można przechowywać przez kilka tygodni a nawet miesięcy w chłodnym, dobrze wentylowanym miejscu w temperaturze pokojowej. Jednak wycięte sekcje należy umieścić w lodówce i można je dobrze przechowywać przez kilka dni.


Co można przygotować z dyni?

Prawie wszystkie części dyni są jadalne: owoce, liście, kwiaty i nasiona.

Dynia może być używana w wielu pysznych przepisach, zarówno pieczona, jak i smażona w gulaszu, ale najzdrowsza jest gotowana na parze, aby uzyskać maksimum składników odżywczych.

Można ją również wykorzystać do przygotowania ciast, naleśników, kremów, sosów itp.…

Smażone pestki dyni to wspaniała przekąska.

Dynia, to bardzo wszechstronne warzywo stosowane w przetworach kulinarnych. Jego główną zaletą jest fakt, że jest niskowęglowodanowa i niskokaloryczna, co pomaga schudnąć i kontrolować wagę. 

Regularne spożywanie dyni niesie za sobą następujące korzyści zdrowotne:

  • Poprawia zdrowie oczu, ponieważ jest bogaty w witaminę A i karotenoidy;
  • Zwiększa uczucie sytości dzięki obecności włókien;
  • Zapobiega zaćmie, ponieważ zawiera luteinę i zeaksantynę, silne przeciwutleniacze działające na oczy;
  • Wzmacnia system odpornościowy, ponieważ jest bogaty w witaminę A i C;
  • Pomaga schudnąć, ponieważ ma mało kalorii i jest bogaty w błonnik;
  • Zapobiega nowotworom, dzięki wysokiej zawartości beta-karotenów, witaminy A i C;
  • Zapobiega powstawaniu zmarszczek i poprawia stan skóry dzięki zawartości witaminy A i karotenoidów.



Domowy ketchup z dyni

Dynia może być używana w wielu przepisach, zarówno pieczona, jak i smażona, ale najzdrowsza jest gotowana na parze. Można ją wykorzystać do przygotowania gulaszy, ciast, placuszków, dżemów, kremów, sosów, przetworów na słodko, kwaśno czy ostro, itp.…  Czytaj dalej...

Blog dla wszystkich, którzy kochają ZDROWE JEDZENIE, poszukują ZDROWYCH ZAMIENNIKÓW różnych produktów, myślą EKOLOGICZNIE i EKONOMICZNIE.