Jakie pokarmy są dobre dla twoich włosów?
Wielu osobom już w młodym wieku zaczynają wypadać włosy i stają się coraz słabsze. Wiele innych cierpi na przetłuszczające się włosy i łupież. Czy spożywanie niektórych pokarmów może pomóc nam poprawić zdrowie włosów i zapobiec ich wypadaniu?
Sklepy oferują nam różne produkty i obiecują, że nasze włosy zamienią się w lśniącą i gęstą grzywę. Jesteśmy w stanie wydać na nie dużo pieniędzy, nie zdając sobie sprawy, czego tak naprawdę potrzebują nasze włosy i jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów i utraty ich jakości .
Wiek i predyspozycje genetyczne (zwłaszcza u mężczyzn) mają wpływ na jakość i ilość włosów - niestety niewiele możemy z tym zrobić. Skup się więc na tym, na co możemy wpłynąć aby zadbać o nasze włosy.
Zdrowe włosy i bujna grzywa to nie tylko szampony i odżywki, ale kompleksowa troska o Twoje ciało. Twój styl życia, a także odpowiednie naturalne produkty. Sposób, w jaki żyjemy, ma wpływ na to jak wyglądają nasze włosy, paznokcie i skóra. Nie lubisz tego co widzisz? Zmień to!
Tysiąc razy słyszałeś, że „jesteśmy tym, co jemy”. Nic nie jest dalsze od prawdy. W końcu prawie wszystkie substancje i składniki odżywcze, które mamy w naszym ciele, są wchłaniane z pożywienia .
Zwiększając spożycie warzyw liściastych zapewnimy odpowiednią ilość witaminy K i żelaza, a spożywając wystarczającą ilość owoców dostarczymy również witaminę C. Wszystkie te substancje są ważne dla prawidłowego wzrostu włosów. Nie zapominajmy o takich produktach jak mandarynki, sok pomarańczowy, soja, gorzka czekolada, buraki i czerwona papryka.
Prawdopodobnie słyszałeś słowo "kolagen" w tysiącach reklam kosmetyków do pielęgnacji włosów. To nic innego jak białka.
Kolagen jest głównym składnikiem ścięgien i skóry, wypełnia także rogówkę oka, buduje włosy, kości, stawy i paznokcie.
Stanowi 30 proc. masy białka ludzkiego i 70 proc. masy białek skóry, dlatego bardzo ważne jest dostarczanie dodatkowych ilości białka kolagenowego do organizmu.
Kolagen możemy znaleźć w produktach na bazie żelatyny wieprzowej, golonce, podrobach, przetworzonych produktach mięsnych, jak salceson, galaretkach warzywnych, owocowych, mięsnych, rybnych.
Keratyna to białko, które jest podstawowym budulcem włosa. Jest obecna także w paznokciach, zębach oraz zewnętrznych warstwach skóry.
Włosy to ok. 80 proc. - białka, m.in. keratyna, ok. 10-15 proc. - woda, ok. 5-10 proc. - pigmenty, minerały, lipidy.
Niedobór keratyny sprawia, że włosy są bardziej podatne na zniszczenia, stają się łamliwe, wypadają.
Uwzględnijmy więc w naszej diecie odpowiednią ilość żółtka jaj zawierają siarkę, która jest materiałem budulcowym keratyny oraz wysokiej jakości mięsa i ryb.
Ryby, zwłaszcza morskie, są również ważne dla naszych włosów, dostarczając wysokiej jakości olejów i nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 .
Wysokiej jakości oleje można znaleźć również w orzechach , które powinny stać się stałym elementem naszej diety.
Orzechy i nasiona zawierają również witaminy z grupy B oraz cynk – te substancje są kluczowe dla włosów.
W których produktach znajdziemy witaminy z grupy B?
Witaminę B1 (tiamina) nazywana często witaminą "antystresową"
Jest to jedna z witamin, które pomagają w wypadaniu i porostu włosów. Aby włączyć je do swojej diety, powinieneś jeść między innymi groszek, ryby, szparagi, nasiona, szpinak i pistacje.
Witamina B2 (ryboflawina)
Odpowiada za regenerację komórek organizmu, tworzenie nowej skóry oraz wzrost włosów i paznokci. Niedobór witaminy B2 objawia się zmniejszeniem naturalnego połysku twoich włosów, dodatkowo pojawia się on z mniejszą witalnością. Inną oznaką jest to, że paznokcie padają lub mniej światła na skórze. Aby włączyć je do diety, jedz ryby, mięso, jajka, mleko, orzechy i marchew.
Witamina B3 (niacyna)
Odpowiada za obniżenie poziomu cholesterolu, eliminując toksyny z organizmu. Funkcja w tworzeniu kolagenu, dzięki czemu komórki włosa działają prawidłowo. Możesz włączyć ją do swojej diety z burakami, selerem, mlekiem i jajkami.
Witamina B5 (kwas pantotenowy)
Pomaga zredukować siwiznę i wyeliminować łupież. Poprawia jakość włosów i przyspiesza ich wzrost. Zwalcz łupież i zatrzymaj wypadanie włosów . Możesz wprowadzić ją do swojego organizmu, jedząc drożdże, żółtko jajka, brokuły i wątrobę.
Witamina B7 (biotyna) uważana za witaminę piękna.
Sprawia , że mieszki włosowe pozostają w dobrej kondycji i wspomagają wzrost włosów . Dobra podaż witaminy B7 sprawi, że Twoje włosy przestaną wyglądać na słabsze i bardzo łamliwe, a także przestaną wypadać. Znajdziesz ją w wątróbce oraz żółtkach jaj. Spore ilości witaminy B7 mają również produkty mączne: mąka sojowa, ryżowa i pełnoziarnista. Z warzyw szczególnie polecane są pomidory, marchew i szpinak.
Oczywiście nie można zapomnieć o piciu dużej ilości wody. Dobre nawodnienie to podstawa! Wystarczający reżim picia wody jest podstawą zdrowego ciała, a tym samym zdrowych włosów.
Jakie pokarmy są szkodliwe dla włosów?
Zasadniczo szkodliwe dla włosów jest regularne spożywanie fast foodów, wysoki stosunek białego cukru, soli i białej mąki w diecie oraz regularne palenie .
Palenie i zła dieta powodują ogólne zakwaszenie organizmu , a co za tym idzie słabą jakość włosów, skóry i paznokci.
Co jeszcze oprócz diety wpływa na kondycję twoich włosów?
Stres
Wielu ludzi żyje w szaleńczym tempie . Traktują stres jako normalną część życia. Starają się radzić sobie z codziennymi wymaganiami pracy, małżeństwa, prowadzenia domu, wychowywania dzieci itp. Wymagania te same w sobie bywają stresujące , ale czasami pogarsza je zdarzenie, które powoduje silny stres, takie jak choroba lub śmierć bliskiej osoby.
Udowodniono, że długotrwały, przewlekły stres może stymulować pojawienie się całego szeregu chorób w naszym organizmie , w szczególności zaburzeń układu krążenia, odpornościowego, a także pogorszenia jakości i wypadania włosów.
Z istoty sprawy wynika, że jeśli ciało daje nam tak silny sygnał , że jest mu niewygodnie (wypadają nam włosy), to w naszym życiu trzeba zmienić coś fundamentalnego. Naucz się relaksować i nie próbuj „oddawać się wszystkim” na własny koszt. Matka Natura ma lekarstwo na wszystkie ludzkie bolączki, po prostu musisz je znaleźć.
Pielęgnacja
Codzienne suszenie, prostowanie i podkręcanie włosów osłabia je. Przynajmniej od czasu do czasu pozwól swojej grzywie wyschnąć lub pozwól jej najpierw wyschnąć, a następnie ułóż ją za pomocą suszarki do włosów z niezbyt gorącym powietrzem.
Po umyciu włosów używaj grzebienia z szerokimi zębami i rozczesuj je mokre. Źle dobraną szczotką złamiesz i zniszczysz włosy.
Spróbuj znaleźć odpowiedni szampon do swoich włosów. Przyjrzyj się ich składowi – kofeina ogranicza wypadanie włosów, kwas hialuronowy zapewnia ich nawilżenie i gładkość, pantenol sprzyja regeneracji, białko – keratyna wesprze wzrost nowych włosów.
Płukanie wywarem z pokrzywy, łopianu lub rumianku z pewnością przyniesie korzyści twoim włosom, a okład z oleju kokosowego lub arganowego doda im siły i blasku.
Nie chcesz codziennie przygotowywać wywaru z ziół? Poszukaj gotowych preparatów przygotowanych na bazie tych ziół
Włosy to ukoronowanie piękna nie tylko każdej kobiety, ale także mężczyzn. Niezależnie od tego, czy masz długie, krótkie, jasne czy ciemne włosy, zawsze powinny być one lśniące, jędrne, zadbane, a przede wszystkim dobrze odżywione. Czytaj dalej...
Zapewne znasz takie zioła jak tymianek, bazylia, pietruszka, oregano, mięta, melisa oraz wszystkie inne mniej lub bardziej popularne. Ale może nie do końca wiesz, jak je używać, jak najlepiej je wykorzystać podczas gotowania i w ogóle dlaczego warto po nie sięgać? Czytaj dalej...