Inne zastosowanie cennego oleju lnianego
Zastosowanie cennego oleju lnianego jest różnorodne. W sektorze spożywczym jest stosowany w stanie surowym głównie jako przyprawa. W kosmetyce staje się chętnie wybieranym składnikiem produktów do pielęgnacji ciała i skóry . Ponadto ekstrakt z siemienia lnianego jest dostępny na rynku w postaci suplementu leczniczego. Lek nadaje się zarówno do stosowania doustnego, jak i miejscowego.
Olej lniany w kosmetologii
Bardzo bogaty w kwasy tłuszczowe, ale także polifenole i witaminę E, olej lniany wspomaga regenerację skóry. Ponadto witamina E i polifenole zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się komórek.
Ponadto kwasy omega 6 reprezentowane przez kwas linolowy z oleju lnianego wzmacniają barierę skórną. W ten sposób chronią naskórek poprawiając jego elastyczność.
Olej lniany jest bardzo skuteczny zarówno dla skóry, jak i włosów.
- Rodzaje skóry: wszystkie rodzaje skóry, ale szczególnie skóra sucha i dojrzała oraz skóra podrażniona.
- Typ włosów: cienkie i łamliwe.
Naturalny środek na zdrowsze i odżywione włosy
Głęboko odżywiając skórę głowy i łodygę włosa, pozwala włosom rosnąć zdrowiej i szybciej. Olejek roślinny reguluje poziom pH i wydzielanie sebum, które bezpośrednio wpływają na wzrost włosów.
Działa kojąco na skórę głowy i kontroluje pracę gruczołów łojowych, znajdując zastosowanie również w pielęgnacji włosów przetłuszczających się .
Podgrzej olej lniany w kuchence mikrofalowej przez kilka sekund i wmasuj ekstrakt roślinny w skórę głowy . Następnie owiń włosy ciepłym ręcznikiem i odczekaj pół godziny.
Dokładnie umyj włosy łagodnym szamponem, aby usunąć wszelkie pozostałości środka. Kurację przeprowadzać 2/3 razy w tygodniu . Ciepło uwalniane przez olej i ręcznik pozwoli balsamowi głęboko wniknąć w skórę głowy i włosy.
Odżywka do włosów suchych, łamliwych i zniszczonych
Olej lniany może być przydatny również w zapobieganiu powstawaniu rozdwojonych końcówek.
Do przygotowania zestawu można użyć samego olejku lub skorzystać z synergistycznego działania, dodając inne oleje roślinne.
Zwilż włosy, rozpylając trochę wody w butelce ze spryskiwaczem i nałóż olej na długości i końce. Wmasuj również kilka kropli w skórę głowy. Następnie owiń włosy folią i odczekaj 30 minut . Jeśli zależy Ci na intensywnej kuracji, przedłuż czas aplikacji o kilka godzin.
Na koniec dokładnie spłucz zwykłym szamponem. Włosy od razu stają się jedwabiste, miękkie i odżywione.
Balsam na bazie oleju lnianego
Lotion zapobiegający rozdwajaniu się końcówek i pielęgnujący suche włosy . Nasmaruj ręce 2/3 kropli olejku roślinnego i nałóż na suche włosy, zarówno na końcówki, jak i na całej długości.
Zabieg ten może być również stosowany w celu lepszego zdefiniowania pasm kręconych włosów, uczynienia ich miękkimi i dogłębnie odżywionymi. Nadaje się również do codziennego użytku.
Odżywczy balsam po kąpieli na bazie oleju lnianego
Nałóż preparat na wilgotną skórę jak olejek do masażu , wykonując okrężne ruchy od dołu do góry, zaczynając od kostek w górę po pośladkach. Dzięki temu zabiegowi możesz skorzystać z odżywczego i stymulującego synergistycznego działania mikrokrążenia .
Ponadto ten balsam jest szczególnie przydatny do zmiękczania szorstkich i spierzchniętych obszarów ciała.
Remedium na suche dłonie i stopy
Olej lniany w tym kontekście działa nawilżająco i aby sprzyjał lepszemu wchłanianiu się produktu, należy go nakładać na wilgotną skórę.
Wlej kilka kropli na dłonie i stopy i wykonaj delikatny masaż, kładąc nacisk na pięty. Jest doskonałym środkiem do leczenia pęknięć spowodowanych narażeniem na szczególnie niskie temperatury i stosowanie agresywnych detergentów.
Dwufazowy naturalny płyn do demakijażu
Olej lniany jest w stanie skutecznie wyeliminować makijaż z twarzy, nadając skórze miękkość i nawilżenie.
Wystarczy nanieść kilka kropel produktu na twarz, a następnie usunąć je ściereczką z mikrofibry. Aby usunąć pozostałości makijażu oczu, pozostaw odrobinę olejku roślinnego na skórze wokół oczu i usuń wacikiem.
Naturalne rozwiązanie na zmarszczki i rozstępy
Aby leczyć lub zapobiegać powstawaniu zmarszczek i rozstępów , użyj czystego środka na dotkniętym obszarze.
Masuj nogi, piersi, pośladki i brzuch kilkoma kroplami olejku, aby przeciwdziałać powstawaniu rozstępów. Alternatywnie rozprowadź produkt wokół oczu i ust, aby złagodzić zmarszczki mimiczne.
Olej lniany można dodawać do serum i balsamów przeciwstarzeniowych, aby zintensyfikować ich działanie.
Przyjmowanie oleju lnianego sprzyja zdrowej skórze.
Po dłuższej kuracji kosmetycznej na bazie oleju lnianego następuje wyraźna poprawa wygładzenia i nawilżenia skóry przy jednoczesnym zmniejszeniu podrażnień.
Ponadto środek skutecznie łagodzi zaczerwienienia, swędzenie i obrzęki spowodowane miejscowym zapaleniem skóry i egzemą .
Zawarty w oleju roślinnym kwas alfa-linolenowy jest prawdziwym źródłem przeciwutleniaczy o właściwościach przeciwstarzeniowych, które wspomagają naturalny proces regeneracji skóry.
Olej lniany w kuchni
W dziedzinie kulinarnej olej lniany powinien być stosowany wyłącznie w stanie surowym , aby zapobiec utracie właściwości i jełczeniu w wyniku kontaktu ze źródłami ciepła.
Jego smak jest aromatyczny i wyjątkowo delikatny, a olej jest również bogatym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3.
Na śniadanie można go dodać do jogurtu wzbogaconego zbożami (owsianka "wieczorna" na śniadanie)
Ponadto produkt można dodawać do sałatek, warzyw gotowanych na parze oraz ryb . Spróbuj dodać łyżkę oleju lnianego do zup z roślin strączkowych i do przygotowania hummusu.
Ekstrakt z siemienia lnianego w połączeniu z oliwą z oliwek jest w stanie całkowicie pokryć dzienne zapotrzebowanie na kompleks kwasów tłuszczowych . Dlatego zaleca się dodawanie oleju roślinnego do receptur o niskiej zawartości tłuszczów zwierzęcych i cukrów prostych.
Olej lniany nie nadaje się do konserwowania żywności w oleju oraz do smażenia i duszenia.