O węglowodanach słów kilka

Kiedy spożywasz cukier, części mózgu odpowiedzialne za przyjemność i nagrodę wydzielają naturalne opioidy, tak jak dzieje się to u palaczy, hazardzistów, osób używających alkoholu lub kokainy. Cukier zwiększa dopaminę, hormon oczekiwania, odkrycia, który daje stan przyjemności, euforii, ale przy wielokrotnym spożyciu, jak w przypadku każdego narkotyku, receptory dostosowują się, nie reagują już tak dobrze i trzeba brać coraz więcej tego, co więcej, aby poczuć to samo uczucie.


Cukry mogą występować naturalnie (np. w owocach, warzywach, produktach mlecznych i orzechach).

Cukier, cukry, węglowodany - w wielkim skrócie.

Cukry to termin odnoszący się do szerokiej kategorii wszystkich jednocukrów i wielocukrów: najprostszych węglowodanów. Jednocukry obejmują glukozę, galaktozę i fruktozę, a wielocukry obejmują sacharozę, laktozę, maltozę (podział cukrów poniżej).

Cukry (węglowodany) mogą występować naturalnie (np. w owocach, warzywach, produktach mlecznych i orzechach). Można je ekstrahować z roślin i produktów mlecznych i dodawać do żywności. Mogą być wytworzone przez człowieka przy użyciu różnych składników roślinnych lub mlecznych.

„CUKIER” odnosi się tylko do sacharozy - cukru złożonego z dwóch połączonych razem cukrów prostych (glukozy i fruktozy), które są wytwarzane naturalnie z buraków cukrowych ("ten cukier") i trzciny cukrowej.


Co to znaczy "cukry dodane"? 

Dodane cukry odnoszą się do kategorii obejmującej różne kaloryczne substancje słodzące, w tym cukier i wiele innych substancji słodzących sklasyfikowanych jako cukry. Dodane cukry nie zawierają niekalorycznych oraz niskokalorycznych substancji słodzących. 

Głównym źródłem dodanych cukrów są napoje słodzone (takie jak napoje bezalkoholowe, herbata i soki owocowe) oraz przekąski i słodycze. 

Do głównych źródeł dodanych cukrów w diecie należą również produkty spożywcze zawierające ważne składniki odżywcze, takie jak błonnik, witaminy i minerały. Produkty te obejmują gotowe do spożycia płatki zbożowe, smakowe mleko i jogurt. 

Cukry są dodawane do tych produktów do celów funkcjonalnych , w tym do zwiększania przyjemności z jedzenia niektórych pożywnych potraw. Z tego powodu cukier jest kluczowym partnerem w dostarczaniu składników odżywczych.

Nasz organizm potrzebuje węglowodanów, które są znakomitym źródłem energii.

Niedobór węglowodanów prowadzi do tworzenia glukozy z białek, zamiast z węglowodanów. Tymczasem białko powinno być zużywane głownie do odnowy białka tkankowego, a nie na potrzeby energetyczne. 

Nadmiar węglowodanów zaczynamy gromadzić na zapas w postaci tkanki tłuszczowej. Przyczynia się to do nadwagi, otyłości, a także cukrzycy typu II.


Cukier jest wszechstronnym i niezastąpionym funkcjonalnym składnikiem żywności.


Węglowodany dzielą się na cukry proste i złożone.

Cukry proste  (jednocukry, monosacharydy):

  • glukoza (cukier gronowy),
  • fruktoza (zwana też cukrem owocowym, występuje w sokach prawie wszystkich owoców),
  • oraz: galaktoza (występującą w mleku ssaków w postaci laktozy), mannoza, ryboza, deoksyryboza,

Musisz wiedzieć, że:

  • nadmiar cukrów prostych w diecie jest bardzo groźny dla zdrowia. 
  • stanowią szybki zastrzyk energii, jednak jest to energia krótkotrwała.
  • produkty, w których znajdują się cukry proste, obejmują zarówno te naturalne (owoce, miód), jak i sztuczne, wytworzone przez człowieka (słodycze). Te występujące naturalnie w owocach nie są szczególnie szkodliwe. Bardziej niebezpieczne jest nadużywanie tych przetworzonych, występujących w białym cukrze, ciastkach, czekoladzie czy napojach słodzonych. 


Cukry złożone (polisacharydy): 

 1. dwucukry - związek 2 cukrów prostych: 

  • sacharoza - cukrem trzcinowym lub buraczany -"ten cukier" / nasz popularny cukier, doskonale rozpuszczający się w wodzie.
  • laktoza (występuje w mleku wszystkich ssaków), 
  • maltoza (cukier słodowy, w dużych ilościach znajdujący się właśnie w słodzie, czyli w skiełkowanych ziarnach zbóż, zwłaszcza jęczmienia), 

2. wielocukry - związek więcej niż 2 cząsteczek cukrów prostych:

  • skrobia, 
  • celuloza, 
  • glikogen, 
  • pektyny, 
  • błonnik pokarmowy składa się z wielu różnych substancji: celuloza, hemicelulozy, pektyny, gumy, skrobia, ligniny, kutyny i taniny. 

Błonnik pokarmowy wypełnia żołądek, zmniejszając uczucie głodu i powodując dłuższe odczuwanie sytości, drażni ściany jelita i pobudza jego ruchy perystaltyczne, zmniejsza stężenie glukozy i cholesterolu w surowicy krwi, dlatego zaleca się spożywanie go w ilości 20–40 g/d, popijając dużą ilością wody !!! – 1,5–2,0 l dziennie (potrzebnej do jego pęcznienia w jelicie). Dużo błonnika pokarmowego zawierają otręby i produkty zbożowe otrzymywane z całego ziarna, nasiona roślin strączkowych, kapusta, sałata, papryka i suszone owoce. 

Musisz wiedzieć, że:

  • Proces trawienia cukrów złożonych jest dłuższy niż cukrów prostych, czego skutkiem jest stopniowe uwalnianie glukozy, która przedostaje się do krwi, a z nią do komórek. 
  • Transporterem glukozy do komórek jest insulina, która przez specjalne receptory dostarcza ją jako niezbędny do życia produkt energetyczny. 
  • Cukry złożone, w przeciwieństwie do cukrów prostych, dają energię na dłużej i skuteczniej sycą. 


Inny podział cukrów:

1. Węglowodany przyswajalne glukoza, fruktoza, sacharoza, maltoza, laktoza – stanowią realne źródło energii.

2. Węglowodany nieprzyswajalne - błonnik pokarmowy (celuloza, hemiceluloza, pektyny) – po przejściu przez przewód pokarmowy są wydalane. Pełnią jednak ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego:
  • pobudzają perystaltykę oraz ukrwienie jelit, 
  • wpływają na poziom insuliny i glukozy we krwi, 
  • ułatwiają utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu 
  • zapewniają uczucie sytości na dłużej.



Domowy ketchup z dyni

Dynia może być używana w wielu przepisach, zarówno pieczona, jak i smażona, ale najzdrowsza jest gotowana na parze. Można ją wykorzystać do przygotowania gulaszy, ciast, placuszków, dżemów, kremów, sosów, przetworów na słodko, kwaśno czy ostro, itp.…  Czytaj dalej...

Blog dla wszystkich, którzy kochają ZDROWE JEDZENIE, poszukują ZDROWYCH ZAMIENNIKÓW różnych produktów, myślą EKOLOGICZNIE i EKONOMICZNIE.